Děsivé záběry laviny na Baraních rohoch: Strhla otce a jeho syna! Vše zachyceno ztracenou kamerou

Otec a syn, kteří se v květnu narodili doslova podruhé, měli obrovské štěstí v neštěstí. Na Baraních Horách, kde se v té době nacházeli, se spustila lavina, která s sebou vzala muže a jeho desetileté dítě. Z jejich popisu mi doslova běhal mráz po zádech, ale nyní vyšly najevo další skutečnosti.

Vše se odehrálo 10. května letošního roku. Dva Češi – otec a jeho desetiletý syn – se vydali lyžovat do slovenských Vysokých Tater, kde okusili adrenalinové svahy. Vydali se tedy na vrchol Baraní rohy, jehož vrchol leží ve výšce 2530 metrů nad mořem. Oba však skončili pohřbeni pod vrstvou sněhu, protože je smetla lavina. S ním se řítili stovky metrů a nakonec spadli přes skalní práh. Otec Vilém skončil s vážnými zraněními v nemocnici, ale naštěstí přežil. Život mu zachránil jeho desetiletý syn Albert, který svého otce vyhrabal zpod masy sněhu a běžel stovky metrů pro pomoc. Vilém je horolezec a skialpinista a k tomuto koníčku vede i svého syna.

„Je to dobrý lyžař a absolvoval se mnou mnoho lyžařských zájezdů. Tentokrát jsme si chtěli užít sníh v Tatrách. Zajistili jsme ubytování na Téryho chatě. Byl slunečný den, nikam jsme nespěchali a před obědem jsme se synem a kamarádem vyrazili od Téryho chaty na túru. Přítel byl rychlejší, protože jsme si se synem chtěli užít krásný den. Já i můj syn jsme samozřejmě měli plnou lavinovou výbavu. Kolem jedné hodiny spustil můj syn poměrně velkou lavinu, která se stále zvětšovala, až se ze dvou stran sesunuly dvě třetiny svahu,“ řekl time.sk.

Nyní se však na streamovacím portálu Xoutube objevilo video, které zachycuje osudové okamžiky. Ty byly pořízeny z kamery Gopro, kterou měl Vilém připevněnou na helmě. Na začátku je vidět otce a syna, jak si užívají lyžování v horách. Otec se pak spustí dolů, aby si vyfotil své dítě na telefon. Syn však na začátku úseku ještě strhne slabou lavinu, po které následuje další lavina, která však s sebou strhne lyžující dítě. „Stůj, lavino! Zpátky, pozor,“ křičí Wilhelm na Alberta. Na záběrech je však vidět, jak je dítě unášeno masou sněhu. Otec se vydává na záchranu svého potomka. „Ty vole, vole, vole, vole, vole, je to v prdeli, vole, je mrtvej, vole,“ říká Vilém, když lyžuje za svým synem. Ale po chvíli ho stejně jako malého Alberta strhne lavina. Na záběrech jsou vidět jen masy sněhu a křik dospělého muže.

zdroj: cas.sk, Youtube, HZS, Titulní fotografie: Jackie73490/Pixabay