Šokující objev na dně oceánu: Vědci nedokážou vysvětlit, co tam našli

Vědci jsou po objevení záhadných děr na dně Atlantského oceánu v šoku.
Vládní agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zveřejnila fotografie těchto podvodních výtvorů na Facebooku a Twitteru. Internetoví odborníci poznamenali, že by mohlo jít o cokoli od červů až po mimozemšťany. Otvory se nacházejí téměř 3 km pod hladinou Atlantského oceánu v blízkosti Středoatlantského hřbetu. „Během sobotní expedice jsme v sedimentech mořského dna zaznamenali několik podpovrchově umístěných děr. Nejedná se o zcela nový objev, ale jejich původ zůstává záhadou,“ napsala NOAA, která na Facebooku požádala odborníky, aby se podělili o své hypotézy.

Mnozí tvrdí, že za to může červec Bobbitův (eunice aphroditois), který se zavrtává do písku, čeká na své oběti a zanechává po sobě díry. Vědci se shodují, že tato teorie je pravděpodobná. „V sedimentech se pohybuje spousta organismů, tento proces se nazývá bioturbace,“ řekl deníku Daily Mail profesor Mike Elliot z University of Hull.

Jiní se domnívají, že díry vytvořil krab, který se v obdélníkových dírách ukrývá, loví v lineárním směru a čeká na své oběti, které mu padnou mezi klepeta. Profesor Elliot vysvětlil, že tento pohyb by mohl vytvářet takové výtvory, ale vědci neznají žádného podmořského živočicha, který by to dokázal. Někteří dokonce přišli s konspiračními tvrzeními, že díry jsou mimozemského původu.

zdroj: NOAA, Dailymail.com, Titulní fotografie: Pixabay/PublicDomainPictures