Drama českého profesionálního horolezce v Himalájích. Jak unikl smrti?

Příběh o tom, že hory jsou vždy nevyzpytatelné, si nyní na vlastní kůži prožil český horolezec Marek Holeček. Jen o vlásek unikl smrti.

Profesionální horolezec

Marek Horeček je v současné době považován za jednoho z nejzkušenějších horolezců současnosti. Stal se prvním občanem České republiky, který získal hlavní cenu Piolet d´Or 2018. Toto prestižní ocenění si vysloužil za prvovýstup alpským stylem jihozápadní stěnou hory Gašebrum I, světové jedenáctky.

Himalájská výzva

Šestačtyřicetiletý horolezec se nedávno vydal zdolat další životní výzvu. Společně s dalším horolezcem, Radoslavem Grohem, se vydali zdolat himalájský vrchol Baruntse. Tam se ale stali svědky toho, jak rychle se ve vysokých horách může nečekaně měnit počasí. Uvízli ve sněhové vánici a jejich zásoby jídla se stále zužovaly. Cíl své cesty byl jen pár desítek metrů na dosah, přesto uvízli. „Naštěstí místo pro bivak bylo po ruce. Takový vybíhající ostroh, který má z každé strany kilometrovou díru, ale zároveň uprostřed malou plošinku na náš stan. Z žádné strany ani centimetr navíc. Lavinky nás obtékají, ale v dané chvíli hotel Pupp,“ popsal své zážitky pomocí satelitního telefonu před několika dny Holeček.

Dramatické chvíle

Poté už následovaly jen občasné zprávy. Nebylo jisté, zda se dvojici podaří udržet kontakt s okolím, protože baterie satelitního telefonu se vybíjela. „Jsme uvězněni počasím. Další bivak na hřebenu Barušky v 6900 m. Padá sníh, funí a není nic vidět. Stačily by nám 3 hodiny viditelnosti a byli bychom dole.“ Dvojici v teplotách pod bodem mrazu začaly docházet nejen síly, ale také potraviny potřebné k přežití. Plynuly nekonečné hodiny. Nakonec se ozvali až po čtyřech dnech od začátku bouře se zprávou: „Další šílená, promrzlá noc s uragánem, ale ráno bezvětří a slunce! Jdeme dolu, jdeme doluuu, jdeme doluuu!“

V bezpečí

Poté už se na Facebooku Marka Holečka objevila zpráva, že se horolezcům podařilo z hory sestoupit a budou vrtulníkem přepraveni do nepálského hlavního města Káthmándú. Zde se vyhublí horolezci podrobili několika vyšetřením. Jsou v pořádku a čekají na odlet z Nepálu. Horolezec se zmínil, že během čtyřdenního pobytu v bivaku ve sněhové bouři přišel o více než 10 kilogramů váhy.

Zdroj: Instagram a Facebook Marka Holečka. Náhledová fotografie: Gettyimages