Chcete si kuchyňské nože uchovat v co nejlepším stavu co nejdéle? Pak byste měli vždy volit materiál kuchyňského prkénka, který je měkčí než nůž.
Ti, kteří každý den v kuchyni krájí cibuli, rajčata a další zeleninu, znají nevzhledné rýhy na prkénku. Zejména pokud jsou vyrobeny ze dřeva nebo plastu, tenké drážky se rychle stanou znatelnými – a je známo, že jsou pastvou pro bakterie, protože se obtížně čistí. Na to nestačí ani prostředek na mytí nádobí.
Bylo by však chybou použít prkénko z tvrdšího materiálu, jako je například sklo nebo ocel. Protože: „Prkénko by nikdy nemělo být tvrdší než nůž,“ zaznělo z úst šéfkuchaře Stephana Schniedera během televizního vystoupení na konci srpna na německé televizní stanici ZDF.
Tvrdý materiál na prkénkách zvyšuje opotřebení nože
Problém je zřejmý: pokud nůž pravidelně naráží na tvrdší materiál, rychleji se otupí. V důsledku se musí nůž častěji brousit, což zase způsobuje vyšší opotřebení. To by mělo být nepříjemné zejména pro ty, kteří si cení dobrého řezného nástroje a někdy za něj vydají více peněz. Praskliny na prkénku jsou většinou jen kazy, které nemají na práci velký vliv. A pokud vám někdy vadí vizuálně, pak lze dřevěná prkénka také jednoduše obrousit, jak doporučuje Schnieder. Poté je nejlépe znovu umyjete a naolejujete – a nevzhledné praskliny jsou opět historií.
Ti, kteří si chtějí chránit prkénko, mohou zapracovat i na technice řezání a pokusit se omezit pronikání čepele do skluznice, jak doporučují různé blogy. Každopádně by se mělo krájet jen jídlo a ne prkno. Potřebujete ostrý nůž a nejlépe prkénko s dobrými kluznými vlastnostmi. K tomu je vhodný plast PE 500, který je také často používaný v gastronomii.
Zdroj: www.merkur.de. Náhledová fotografie: rodnaeproductions z Pexels