Impozantní život boxera Chucka Wepnera, který bojoval s Muhammadem Alim a inspiroval „Rockyho“

Chuck Wepner sice v březnu 1975 prohrál svůj boj s Muhammadem Alim o titul šampiona v těžké váze, ale vyhrocený boxerský zápas ovlivnil Sylvestera Stalloneho k napsání scénáře k filmu „Rocky“.

Když Chuck Wepner vstoupil do ringu, aby se utkal s Muhammadem Alim, většina diváků si myslela, že Ali zvítězí bez problémů. Wepner byl pomalý a neohrabaný. Ali byl na vrcholu své hry. Psal se 24. březen 1975 a Wepner zasadil první velkou ránu té noci.

V losangeleském divadle, sledoval zápasící herec a scenárista přenos zápasu. Jmenoval se Sylvester Stallone. Stallone byl tak okouzlen Wepnerovým přesvědčením, že ho inspirovalo k napsání vlastního příběhu o boxerovi, který je outsiderem. Jmenoval se Rocky a vynesl Stalloneho do výšin, o kterých si většina hollywoodských herců mohla nechat jen zdát.

Ačkoli příběh Rockyho Balboa nakonec zastínil muže, který jej inspiroval, příběh Chucka Wepnera není o nic méně dramatický nebo inspirativní.

Chuck Wepner se narodil v New Yorku v roce 1939, ale vyrůstal na druhé straně přístavu v průmyslovém městě Bayonne. Wepnerův otec Charlie byl profesionálním boxerem, ale nešel hned ve šlépějích svého otce.

Místo toho mladý Chuck Wepner tíhnul k basketbalu. Až později, když vstoupil do armády, objevil svou vlastní vášeň pro box. V 17 letech narukoval k námořní pěchotě.

„Tehdy, ne jako dnes, se vstup do ozbrojených sil stále zdál okouzlující,“ řekl Wepner v roce 2008 New Jersey Monthly. „Chtěl jsem příležitost.“

Wepner pracoval v posádce námořní pěchoty, hasil požáry a zachraňoval piloty před leteckými haváriemi. Připojil se také k boxerskému týmu, hlavně proto, že to znamenalo, že bude mít více jídla, víkendovou vstupenku navíc a více času na cvičení.

Nebyl nejsilnějším pálkařem v týmu, ale Wepner dokázal vydržet více úderů než většina ostatních hráčů na jeho pozici. Částečně to přičítal tomu, že vyrůstal v drsných ulicích Bayonne.

„Miloval jsem ty mariňácké souboje,“ říká Wepner. „Dusil jsem chlapy; Mohli jste si dělat, co jste chtěli, pokud jste byli tím, kdo stál na konci tří kol. Byly to opotřebovávací bitvy.“

Wepner však nezůstal u námořní pěchoty doživotně. Po propuštění ve věku 20 let pracoval Wepner na půlnoční směny ostrahy ve společnosti Western Electric a přivydělával si jako vyhazovač, aby si přivydělal na podporu své ženy a dvou dětí. Profesionálně nebojoval, ale jeho práce mu dávala spoustu příležitostí zapojit se do občasných potyček.

V roce 1970 se však Wepnerova boxerská kariéra skutečně rozjela.

V červnu 1970 vstoupil Chuck Wepner do ringu se Sonnym Listonem, který byl o osm let dříve šampionem těžké váhy. Liston utrpěl dvě porážky s Muhammadem Alim v letech 1964 a 1965 a stále se pokoušel o návrat.

Byl to brutální zápas, po kterém zůstala Wepnerova tvář pokrytá krví. Pro většinu lidí by taková porážka vyloučila jako uchazeče, ale ne pro Wepnera. Druhý den vyšel v Jersey Journal titulek: „Bayonne Bleeder prohrál s Listonem.“

Wepner zápas prohrál, ale vysloužil si přezdívku – a s ní i rostoucí uznání.

„Začal jsem se stávat slavným,“ řekl, „a box se mi začal líbit o něco víc.“

Přesto byl Wepner na konci dne jen bojujícím profesionálem. Užíval si místní slávy, kterou mu zápas přinesl – lidé ho poznávali v klubech a on získal přístup do VIP sekcí – ale na národní úroveň se ještě nedostal.

To se změnilo, když zavolal Don King.

V roce 1975 přišel Jersey Journal s dalším velkým oznámením: Muhammad Ali bude obhajovat svůj titul proti Chucku Wepnerovi. Byla to vzrušující zpráva pro fanoušky boxu a ještě více pro místní obyvatele Jersey. Ale pro Chucka Wepnera to bylo pravděpodobně nejvíce vzrušující – a nejpřekvapivější.

Zdá se, že zápas zorganizoval wrestlingový promotér Don King – a nikdo se neobtěžoval dát Wepnerovi vědět. Druhý den ráno se Wepner spojil se svým manažerem Alem Bravermanem a dostal potvrzení, že se zápas opravdu odehrává.

„Sbalte si kufry,“ řekla Bravermanová. „Za pár dní odjíždíš do tábora.“

Bylo to poprvé v jeho kariéře, kdy Wepner skutečně trénoval na zápas. Ale vzhledem k tomu, že měl ze zápasu vydělat 100 000 dolarů, zdálo se, že je ten správný čas začít.

Wepner věděl, že ho Ali pravděpodobně nebude brát vážně. Koneckonců byl outsiderem s kurzem 10-1, ale opřel se do toho. Trénoval, jako by měl vyhrát boj, ať se děje, co se děje. Ve skutečnosti si byl tak jistý, že napsal báseň s názvem „Goodbye Ali, Hello Chuck“ a přečetl ji na předzápasové tiskové konferenci.

Alimu ta báseň očividně nepřišla zábavná, protože když oba boxeři vstoupili do ringu, Ali přistoupil k Wepnerovi a řekl mu: „Nakopu ti prdel, ty hajzle.“ Wepner odpověděl se stejným pocitem statečnosti: „Jdi do toho, svině.“

Oba muži si vyměňovali údery po dobu devíti kol a ani jeden z nich nevypadal, že by se chystali k zemi. Poté Wepner zasadil Alimu ránu do hrudi, přímo pod srdce, která šampiona poslala k zemi. Dav se přiklonil na Wepnerův prospěch. Tady byl, nějaký vyhazovač z nočního klubu, a právě srazil na kolena Muhammada Aliho.

Boj však ještě neskončil. Ali byl naštvaný. Vrátil se do ringu a začal Wepnera neúnavně bušit. Zasadil smršť úderů, které nikdy nepolevovaly. Wepner, ať už to stálo za to, co to stálo, odmítl ustoupit.

Nakonec, jak Wepner vzpomínal pro BBC, rozhodčí Tony Perez to musel odpískat.

„Poté, co jsem byl sražen k zemi, mi řekl: ‚Chucku, moc krvácíš,'“ řekl Wepner. “ Řekl jsem: ‚V žádném případě, dejte mi tohle kolo. Nech mě ten boj dokončit, jsem v pořádku.“ Tak Tony říká: ‚Dobře, Chucku, kolik mám prstů nahoře?‘

Film Rocky, který napsal a hrál v něm Sylvester Stallone, měl obrovský úspěch. Film vyšel pouhý rok po zápase Wepnera a Aliho, v roce 1976, a dal vzniknout několika pokračováním – včetně zcela nové franšízy Creed.

Ale zatímco Stallone získal za film řadu ocenění a stal se jedním z největších hollywoodských herců, zůstal tu jeden člověk: Chuck Wepner.

Navzdory tomu, že byl inspirací pro film, Wepner za něj nikdy nezískal žádné uznání, natož finanční kompenzaci. V roce 2003 proto oznámil, že na herce podá žalobu.

Případ byl o tři roky později urovnán za nezveřejněnou částku, ale také to otevřelo další cesty pro Wepnera. Za prvé by teď mohl říct, že je oficiálně mužem, na kterém byl Rocky založen – a mohl by natočit film o svém vlastním životě bez jakýchkoli právních postihů.

Tento film, Chuck, vyšel v roce 2016 a hrál v něm Liev Schreiber jako Chuck Wepner.

zdroj: Allthatinteresting, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Igel B TyMaHe – This file has been extracted from another file, CC BY-SA 4.0