Firmy již roky čipují své zaměstnance. Je jen otázkou času, kdy to čeká nás všechny

Poté, co jedna wisconsinská firma implantovala zaměstnancům mikročipy, aby se zbavila firemních vstupních karet a přihlašování do firemního systému, se na internetu naplno rozproudila debata. Bude takto brzy vypadat budoucí pracovní realita? Budeme všichni očipováni?

„Stane se to každému,“ vyslovila v roce 2017 Noelle Chesleyová, 49letá docentka sociologie na University of Wisconsin-Milwaukee. „Ale ne letos a ne v roce 2018. Možná ne za mé generace, ale určitě za generace mých dětí.“

Výhody

Přesto již dnes nabízí stále více firem svým zaměstnancům možnost implantace čipu do pravé ruky. Nelze popřít, že to má řadu skutečných či zdánlivých výhod, jelikož zařízení může nahradit bankovní karty a osobní doklady. V práci lze s pomocí čipu zase otevírat dveře, hned se přihlásit do počítače, obsluhovat různá zařízení atp. Stačí jen přiložit ruku s čipem ke čtečce, napsala tehdy Madeline Purdueová pro server eu.usatoday.com.

To by znamenalo více než jen placení chytrým telefonem. Místo toho by zákazníci s čipem jednoduše mávli rukou namísto Apple Pay a dalších systémů placení mobilem. Tím však výhody nekončí. V budoucnu by spotřebitelé mohli procházet letištními skenery bez pasu nebo řidičského průkazu, otevírat dveře, startovat auta a ovládat systémy domácí automatizace. To vše, pokud se technologie osvědčí, pouhým mávnutím ruky.

USA Today: Nakonec budete stejně očipováni. Ale za jak dlouho? (článek a video z roku 2017). Zdroj: YouTube.com

Čip neslouží jako GPS vyhledávač

Myšlenka čipování má dnes příliš „negativní konotace“, ale do roku 2067 „budeme znecitlivěni společenským stigmatem,“ říká Munster. Vestavěný čip není GPS tracker, čehož se mnozí kritici zpočátku obávali. Analytici však věří, že budoucí čipy budou sledovat každý náš pohyb.

Například domácí mazlíčci jsou již léta vybaveni čipy, do kterých je uloženo jejich jméno a kontakt na majitele. Ve skutečnosti 32M není první společností, která aplikuje čipy zaměstnancům. V roce 2001 společnost Applied Digital Solutions nainstalovala „VeriChip“ pro přístup k lékařským záznamům, ale společnost nakonec změnila majitele a v roce 2010 čip přestala prodávat.

Ale čipový čas přichází

Gene Munster, investor a analytik společnosti Loup Ventures, je zastáncem rozšířené reality, virtuální reality a dalších nových technologií. Myslí si, že zabudování čipů do lidských těl je vzdáleno zhruba 50 let. „Za 10 let nebudou mít Facebook, Google, Apple ani Tesla své zaměstnance očipované,“ říká. „Uvidíte, že to přijmou pouze někteří extrémně pokrokoví technologové, ale ne velké společnosti.“

Doba se ale mění. A to neustále a velmi rychle. V budoucnosti mohou začít pracoviště, obchody, banky nebo úřady začít vyžadovat čipování. Dnes je dobrovolné, ale stále více lidí ho bezmyšlenkovitě využívá, protože to považují za moderní. Po letech subkultury totiž „nastal čas“, aby se čipy začaly používat častěji, říká Amal Graafstraová, zakladatelka Dangerous Things. „Uvidíme, že čipové implantáty získají stejné přijetí jako piercing a tetování.“

Zdroj: eu.usatoday.com. Náhledová fotografie: cottonbro studio z Pexels