EU varuje evropské spotřebitele: Internetové obchody používají zakázané prostředky manipulace

Manipulace v internetových obchodech: Celoevropská studie odhaluje triky používané online prodejci. Patří k nim falešná odpočítávací počítadla i vizuální ztvárnění.

Už se vám někdy stalo, že jste při nakupování online utratili více peněz, než jste plánovali? Nebo vás obtěžují skryté poplatky? Ochránci spotřebitelů varují již několik let: Mnoho internetových prodejců si při podnikání hraje s právními limity a psychologickými triky – a spotřebitelé jim na to rádi skáčou, jak píše německý server Merkur.de v sekci Spotřebitel.

„Obratným ovlivňováním jsou spotřebitelé lákáni k tomu, aby nakupovali více, zveřejňovali údaje o sobě nebo využívali služby, které ve skutečnosti nechtějí,“ říká Annabel Oelmannová z brémské Verbraucherzentrale (Poradenské služby spotřebitelům v německých Brémách). Jako příklady uvádí:

– automaticky připojené předplatné

– automaticky přidávání zboží do nákupního košíku

– sotva čitelné písmo.

Kontrola Evropské komise ve spolupráci s odpovědnými úřady 25 evropských zemí nyní odhalila, že mnoho internetových obchodů se snaží spotřebitele manipulovat zakázanými prostředky a například je nabádat k rozhodování o nákupu. Podle komise 148 z 399 zkoumaných webů používá alespoň jednu manipulativní taktiku. Loni byli kontrolováni například maloobchodníci v textilním a elektronickém sektoru, napsal Brusselstimes.com.

Evropská komise nechala internetové obchody prověřit na tyto manipulativní metody

Internetové obchody byly primárně zkoumány na tři manipulativní metody:

– skryté informace

– naléhání na nákupy nebo předplatné

– odpočítávací časovače zobrazující nesprávné termíny pro nákup určitých produktů.

Fotka od Freephotos z Freepik

Nejsou to jenom manipulace, ale také podvody číhající na kupující při online nabídce zboží, které není vůbec doručeno, nebo falešné recenze ovlivňující zákazníka ke koupi určitého výrobku – psali jsme v našem článku Falešné internetové recenze: Pomocí těchto deseti triků je odhalíte.

Manipulace v internetových obchodech: Jsou předpisy na ochranu spotřebitele stále aktuální?

Podle evropského průzkumu použilo 42 webových stránek falešné odpočítávací časovače, 54 použilo vizuální design nebo jazyk, kterým vyzývali spotřebitele, aby učinili určitá rozhodnutí – od předplatného po dražší produkty nebo možnosti doručení. Kromě toho 70 online obchodů skrylo důležité informace nebo ztížilo jejich viditelnost. To předstvovalo informace o nákladech na doručení, o složení produktu nebo o levnější alternativě. 

To vše porušuje pravidla ochrany spotřebitele, uvedl komisař EU pro spravedlnost Didier Reynders a vyzval národní úřady, aby proti praktikám zakročily. Souběžně s tím Komise přezkoumává všechna pravidla na ochranu spotřebitele, aby zajistila, že jsou přizpůsobena digitální době, napsal Merkur.de.

Zdroj: brusselstimes.com, merkur.de. Náhledová fotografie: rawpixel.com z Freepik