Manipulace v internetových obchodech: Celoevropská studie odhaluje triky používané online prodejci. Patří k nim falešná odpočítávací počítadla i vizuální ztvárnění.
Už se vám někdy stalo, že jste při nakupování online utratili více peněz, než jste plánovali? Nebo vás obtěžují skryté poplatky? Ochránci spotřebitelů varují již několik let: Mnoho internetových prodejců si při podnikání hraje s právními limity a psychologickými triky – a spotřebitelé jim na to rádi skáčou, jak píše německý server Merkur.de v sekci Spotřebitel.
„Obratným ovlivňováním jsou spotřebitelé lákáni k tomu, aby nakupovali více, zveřejňovali údaje o sobě nebo využívali služby, které ve skutečnosti nechtějí,“ říká Annabel Oelmannová z brémské Verbraucherzentrale (Poradenské služby spotřebitelům v německých Brémách). Jako příklady uvádí:
– automaticky připojené předplatné
– automaticky přidávání zboží do nákupního košíku
– sotva čitelné písmo.
Kontrola Evropské komise ve spolupráci s odpovědnými úřady 25 evropských zemí nyní odhalila, že mnoho internetových obchodů se snaží spotřebitele manipulovat zakázanými prostředky a například je nabádat k rozhodování o nákupu. Podle komise 148 z 399 zkoumaných webů používá alespoň jednu manipulativní taktiku. Loni byli kontrolováni například maloobchodníci v textilním a elektronickém sektoru, napsal Brusselstimes.com.
Evropská komise nechala internetové obchody prověřit na tyto manipulativní metody
Internetové obchody byly primárně zkoumány na tři manipulativní metody:
– skryté informace
– naléhání na nákupy nebo předplatné
– odpočítávací časovače zobrazující nesprávné termíny pro nákup určitých produktů.
Nejsou to jenom manipulace, ale také podvody číhající na kupující při online nabídce zboží, které není vůbec doručeno, nebo falešné recenze ovlivňující zákazníka ke koupi určitého výrobku – psali jsme v našem článku Falešné internetové recenze: Pomocí těchto deseti triků je odhalíte.
Manipulace v internetových obchodech: Jsou předpisy na ochranu spotřebitele stále aktuální?
Podle evropského průzkumu použilo 42 webových stránek falešné odpočítávací časovače, 54 použilo vizuální design nebo jazyk, kterým vyzývali spotřebitele, aby učinili určitá rozhodnutí – od předplatného po dražší produkty nebo možnosti doručení. Kromě toho 70 online obchodů skrylo důležité informace nebo ztížilo jejich viditelnost. To předstvovalo informace o nákladech na doručení, o složení produktu nebo o levnější alternativě.
To vše porušuje pravidla ochrany spotřebitele, uvedl komisař EU pro spravedlnost Didier Reynders a vyzval národní úřady, aby proti praktikám zakročily. Souběžně s tím Komise přezkoumává všechna pravidla na ochranu spotřebitele, aby zajistila, že jsou přizpůsobena digitální době, napsal Merkur.de.
Zdroj: brusselstimes.com, merkur.de. Náhledová fotografie: rawpixel.com z Freepik