Známá společnost 50 let tajila závažné skutečnosti: analýza interních dokumentů odhalila šokující odhalení

V roce 2015 zjistili investigativní novináři z deníků Los Angeles Times a The Guardian něco skutečně šokujícího. Desítky interních dokumentů vědců ze společností Exxon a ExxonMobil, které jasně popisují, jak produkty z fosilních paliv přispívají ke globální klimatické krizi. V dokumentech se uvádí, že tato krize by mohla mít „dramatické dopady na životní prostředí před rokem 2050“. Vědci výsledky pečlivě zkoumali a analyzovali, především proto, aby poukázali na pokrytectví desítky let trvající kampaně společnosti ExxonMobil, která popírá vědecké poznatky o změně klimatu. Odborníci z Harvardovy univerzity nyní jako první posoudili, nakolik jsou výstupy interních klimatických modelů společnosti ExxonMobil v souladu se skutečnou vědeckou literaturou a klimatickou realitou. Zjistili, že 63 až 93 procent tajných předpovědí společnosti z let 1977 až 2003 bylo správných.

„Naše zjištění ukazují, že společnost ExxonMobil o globálním oteplování nevěděla ‚něco‘ jen před desítkami let. Věděla tolik, kolik věděli akademičtí a vládní vědci. Tato zjištění potvrzují a kvantitativně zpřesňují tvrzení vědců, novinářů, právníků, politiků a dalších osob, že společnost ExxonMobil přesně předpověděla hrozbu globálního oteplování způsobeného člověkem, a to jak předtím, tak souběžně s lobbistickými a propagandistickými kampaněmi, jejichž cílem bylo oddálit opatření v oblasti klimatu,“ uvádí analýza zveřejněná v časopise Science.

Analýza vychází z 32 interních dokumentů, které vypracovali vědci společností Exxon a ExxonMobil v letech 1977 až 2002. Odborníci pak porovnali tyto údaje se 72 nezávislými, recenzovanými vědeckými pracemi ortodoxních vědců společností, které vznikly v letech 1982 až 2013. ExxonMobil odhadl rychlost oteplování v průměru na přibližně 0,20 stupně Celsia za desetiletí. To je zhruba stejný odhad, jaký uvádějí nezávislí vědci ve svých vlastních modelech. Společnost ExxonMobil rovněž předpověděla, že vzhledem k tempu emisí uhlíku způsobených člověkem se důsledky klimatické krize poprvé projeví na přelomu století.

zdroj: Los Angeles Times, The Guardian, Science, Titulní obrázek: Pixabay.com/geralt