Greta Thunbergová žije ze studentského stipendia: Všechny peníze jsem věnovala

Přestože je jí teprve 19 let, patří mezi nejslavnější ženy světa. Jak informuje britský deník The Independent, je nejmladší osobou v historii prestižního časopisu Time, která byla vyhlášena osobností roku. Této pocty se jí dostalo jako šestnáctileté v roce 2019. Kromě toho byla navzdory svému věku tři roky po sobě nominována na Nobelovu cenu míru.

Nová kniha devatenáctileté rodačky ze Stockholmu s názvem The Climate Book vyjde 27. října, tedy za necelé dva týdny, a při této příležitosti poskytla rozhovor deníku The Times.

Sama Thunbergová pro Newscnr uvedla, že jejím jediným zdrojem příjmů je studentské stipendium, které dostává od univerzity. Pro mnohé je polarizující osobností kvůli svému silnému projevu a vyhraněným názorům na globální oteplování. Mnoho lidí její názory zlehčuje, protože Greta trpí Aspergerovým syndromem, což je forma autismu.

Ani finanční zisk z prodeje její nové knihy nebude její obživou a doufá, že její dar otevře debaty o cílech, kterých se snaží dosáhnout.

„Výtěžek z prodeje půjde na charitu. Bylo by dobré mít peníze, ale když je věnuji… například na obnovu přírody nebo ochranu přírody, mohu o těchto otázkách začít diskutovat. Pokud daruji peníze uprchlíkům, můžete diskutovat o důvodech a pak si to můžete vyjasnit,“ cituje nebojácného Švéda The Elite News.

Na otázku, zda vůbec vydělá nějaké peníze, Thunberg podle deníku The Independent odpověděl: „Když přeložím knihu z angličtiny do švédštiny (Greta píše anglicky), dostanu za čas, který tím strávím, nějakou kompenzaci, protože to nedělám kvůli propagaci. Je to jako… specifická práce.“

Na konspirační teorie o tom, že má majetek v hodnotě více než milion eur, reagovala Greta jasně a pohotově: „Je to proto, že jsem vyhrála cenu v hodnotě 1 milion eur. Vyhrál jsem mnoho cen, které mají ještě větší hodnotu, ale všechny své peníze jsem věnoval. Mým kritikům je to samozřejmě jedno.“

zdroj: The Independent, The Elite News, Newscnr, Titulní obrázek: Pixabay.com/tiburi