Vědecká literatura naznačuje, že brambory mohou mít škodlivé účinky na zdraví, například zvyšují pravděpodobnost vzniku cukrovky 2. typu. Nová studie však tvrdí něco jiného, píše server Science Daily. „V předchozích výzkumech byly brambory pozitivně spojovány s výskytem cukrovky bez ohledu na způsob jejich přípravy, ale my jsme zjistili, že to není pravda,“ uvedl spoluautor Pratik Pokharel z Edith Cowan University (EDU) v západní Austrálii.
V rámci dlouhodobého výzkumu, který vedla Nicola Bondonn z Institutu pro výzkum výživy a zdraví ECU, zaznamenalo svůj příjem potravy více než 54 000 lidí. Zjistila, že lidé, kteří konzumovali více zeleniny, měli o 21 % nižší pravděpodobnost vzniku cukrovky 2. typu než ti, kteří konzumovali méně zeleniny. Pokharel dodal, že brambory nemají žádný negativní vliv na diabetes 2. typu. „Když jsme oddělili vařené brambory od bramborové kaše, hranolků nebo chipsů, nebyly již spojeny s vyšším rizikem cukrovky. Jejich účinek byl nulový.“ Informuje odborný portál o výživě diabetesjournal.org a pubmed.ncbi.nlm.nih.gov.
Klíčové jsou podle něj základní stravovací návyky. „V naší studii lidé, kteří jedli nejvíce brambor, konzumovali také více másla, červeného masa a nealkoholických nápojů, tedy potravin, o nichž je známo, že zvyšují riziko cukrovky 2. typu,“ vysvětlil odborník. „Když to vezmete v úvahu, vařené brambory už nejsou spojovány s cukrovkou. Samozřejmě není dobré, když jsou připravovány nezdravým způsobem,“ dodal.
zdroj: Sciencedaily.com, Diabetesjournals.com, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Titulní obrázek: Pixabay.com/Wounds_and_Cracks