Historik vyřešil jednu z největších záhad Mony Lisy

Kolem obrazu je stále mnoho kontroverzí, ale historikovi Silvanovi Vincentimu se možná podařilo jednu ze záhad uzavřít. Domnívá se, že most v pozadí na venkově je Ponte Romito, který se nachází v městečku Laterina v Toskánsku. Teorie v minulosti identifikovaly most jako Ponte Buriano u Lateriny a také jako Ponte Bobbio v severoitalském městě Piacenza. Vincenti však dospěl k závěru, že se jedná o etrusko-římský most Romito. Podle něj je nejnápadnější detail v počtu oblouků; most na Leonardově obraze měl čtyři oblouky, stejně jako Romito. Naproti tomu Ponte Buriano má oblouků šest, zatímco Ponte Bobbio jich má více než šest, uvádí The Guardian.

Vinceti změřil šířku mezi břehy řeky a na základě velikosti zbývajícího oblouku zjistil, že se do celého úseku dokonale vejdou čtyři stejně velké oblouky. „Výrazný tvar Arna podél tohoto úseku odpovídá tomu, co Leonardo zobrazil v krajině nalevo od šlechtičny vyobrazené na slavném obraze,“ uvedl. Našel také dokumenty, které dokazují, že da Vinci v té době často pobýval ve Fiesole u svého strýce. Historik v minulosti uvedl několik tvrzení o Moně Lise, včetně toho, že na slavném obraze použil mužský a ženský model.

Vincetiho nejnovější teorie vyvolala v Laterině, městečku s více než 3 500 obyvateli, velké vzrušení. „Musíme se pokusit ochránit to, co z mostu zbylo, což si vyžádá finanční prostředky,“ uvedla starostka Simona Neri. Vincetiho tvrzení rozdmýchává již tak silnou rivalitu, která mezi italskými městy již dlouho existuje. V nedalekém Burianu stojí vedle směrovky k mostu plakát slavné Mony Lisy. „Bude tu nějaká rivalita, budeme muset také vyvěsit plakát,“ dodal žertem starosta Lateriny. Dodala, že podél části řeky Arno, která vede podél zbytků mostu Ponte Romito, se buduje cyklostezka.

zdroj: The Guardian, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/MarkoK1984 – Public Domain