Všestrannému maďarskému vynálezci Tivadaru Puskásovi vděčíme nejen za telefonní ústřednu. Od jeho narození uplynulo právě 17. září neuvěřitelných 177 let.
Tivadar Puskás se narodil 17. září 1844 v Pešti v Uhersku (dnes Budapešť – Maďarsko). Mladého muže, vystudovaného právníka a technika, hnala neklidná povaha celým světem. Z rodné Pešti se dostal do Velké Británie, kde pracoval v železniční konstrukční společnosti. V roce 1873 u příležitosti Světové výstavy ve Vídni (dnes Rakousko) založil cestovní agenturu, pouze čtvrtou na světě a první ve střední Evropě, která zajišťovala zájemcům o výstavu dopravu, program a ubytování. Pak odcestoval na zkušenou do Ameriky.

Spolupráce s génii v Americe
Po prvotním nadšení pro těžbu zlata se dostal k Bellovu telefonickému přístroji. Vycítil možnosti tohoto objevu a začal spolupracovat s dalším americkým vynálezcem – Thomasem Edisonem. Podle Edisona byl Puskás prvním člověkem, který začal uvažovat o telefonní ústředně a nápad dotáhl do konce. Prostřednictvím ústředny mohlo telefonovat více lidí najednou. Při jejím zkoušení zaznělo poprvé slovo „haló“, které Puskás řekl jednomu pomocníkovi. „Hallem“ znamená v maďarštině „slyším vás“. Vynálezem ústředny přispěl Puskás k rozkvětu telefonování. První (manuální) telefonní ústřednu v USA mělo k dispozici město Boston v roce 1877.

V Evropě pokračoval
Zde však jeho tvořivost neskončila. Po návratu do Evropy v roce 1879 jako obchodní zástupce pracoval i s bratrem Ferencem čtyři roky pro Edisona. Ve Francii v Paříži bratři založili telefonní ústřednu ještě v roce 1879. Vylepšenou ústřednu získala v roce 1887 Budapešť (město vzniklo spojením míst Óbuda, Buda a Pešť v roce 1873).
Vynálezy v rodné Budapešti
V rodném městě uvedl Puskás do života svůj další vynález – předchůdce rozhlasu – telefonické zprávy. Prostřednictvím nové ústředny, která umožňovala kvalitní přenos mluveného slova i hudby, si mohli účastníci telefonní sítě (údajně jich bylo až půl milionu) poslechnout vysílání po telefonu. Vysílání mělo svůj program zveřejněný v denním tisku. Sestávalo z parlamentních, sportovních, burzovních, tržních a lokálních zpráv a přenosů z divadla nebo opery.
Telefonické vysílání, které mohli abonenti využívat až do první světové války, ohlásilo i předčasné úmrtí Tivadara Puskáse, který zemřel v Budapešti 6. března 1893 na srdeční infarkt ve věku pouhých 48 let.
Zdroj: https://dailynewshungary.com. Náhledová fotografie: GettyImages