Antikoncepce v podobě pilulky pro muže. Může mít úspěch?

Současné, běžně dostupné antikoncepční pilulky jsou určeny výhradně ženám. Antikoncepce obsahuje synteticky získávané hormony (nejčastěji kombinace estrogenu a progesteronu), které si ženské tělo v reprodukčním období přirozeně vytváří. Tyto uměle dodávané hormony zastavují ovulaci a tím pádem i produkci vajíček. Žádná vajíčka, žádné oplodnění, žádné starosti.

Jsou to tedy ženy, kdo nejčastěji přebírá odpovědnost za zajištění ochrany proti nechtěnému těhotenství. Vědci však již několik let pracují na vývoji hormonální antikoncepce pro muže. Může mít úspěch? A jsou muži připraveni převzít zodpovědnost na sebe?

Pilulka pro muže?

Experimentální studie potvrdily, že muži při užívání hormonální antikoncepce s obsahem testosteronu a progesteronu nepozorovali žádné závažné vedlejší účinky s ohledem na jejich sexuální zdraví, výkon, ani libido. V několika málo případech došlo k mírnému přírůstku na váze, průměrně o jeden kilogram, a poklesu hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi. Oproti vedlejším účinkům, s kterými se běžně potýkají ženy, jako jsou bolesti hlavy, napětí v prsou, nervozita, podrážděnost, migrény, zvýšení hmotnosti, akné či trombóza, se však výzkumy jeví velmi slibně.

Jaké mají muži možnosti?

V současné době existují pouze dvě formy antikoncepce pro muže. Tou první je vasektomie, která je sice stoprocentní, avšak nevratná. Druhou je pravidelné užívání kondomů. Nicméně šance, že tento způsob ochrany selže, se šplhá až k závratným 18 %. Hormonální pilulka se zdá být ideální volbou. Muži neztrácí svou plodnost na dobro, pouze dochází k umělému snížení produkce spermií při zachování stejné úrovně libida.

Jako na každou novinku, i na antikoncepci pro muže si budeme muset nějaký čas ještě počkat. Z průzkumu veřejnosti vyplývá, že mladí muži jsou připravení a chtěli by mít větší kontrolu nad cílenou reprodukcí. Na druhou stranu více jak polovina žen se obává mužům tuto odpovědnost přenechat. Proč? Domnívají se, že muži budou v dávkování nedůslední a tím se účinky antikoncepce logicky sníží.

Co myslíte, není čas začít mužům více důvěřovat?

Zdroj: healthline.com, santeplusmag.com / Náhledová fotografie: Getty Images