Jak se Tim Allen stal z kriminálníka obchodujícího s kokainem hvězdou seriálu Domácí Kutil?

Tim Allen se bezpochyby nejvíce proslavil svou rolí Tima Taylora, otce rodiny v seriálu stanice ABC Home Improvement, který komika katapultoval do světové herecké úrovně.

Úspěšný sitcom, který měl premiéru v roce 1991, se vysílal v televizích po celé Americe po dobu osmi sezón s celkem 204 epizodami. Zatímco postava, kterou Allen hrál, je rozpoznatelná a hercovy další hollywoodské filmy v 90. letech byly úspěšné, málokdo ví, že býval drogovým dealerem.

Komediální herec, kterého znáte a máte rádi, strávil dva roky a čtyři měsíce ve federálním vězení za pašování drog. Samozřejmě, že tato dohoda byla proveditelná pouze tehdy, když souhlasil s tím, že vyhodí téměř dva tucty drogových dealerů.

Téměř každý stand-up komik má zajímavou minulost a příběh o tom, co ho přimělo vystoupit na pódium a čelit kolektivnímu strachu běžné populace z mluvení na veřejnosti. Ukázalo se, že tento nic netušící táta ze sitcomu by mohl být uchazečem o vrchol tohoto seznamu.

Tim Allen se narodil 13. června 1953 v Denveru v Coloradu a jeho rodné jméno bylo ve skutečnosti Timothy Dick. Podle Biography si Allena dobírali kvůli jeho příjmení, což mu poskytlo šanci použít humor jako obranný mechanismus.

Allenův otec Gerald Dick zahynul při autonehodě, když bylo chlapci pouhých 11 let. Allen a jeho otec si byli před osudnou nehodou velmi blízcí a byl to vlastně Allenův táta, kdo ho naučil vše, co se dalo vědět o autech.

„Miloval jsem svého otce víc než cokoli jiného,“ řekl Allen později. „Byl to vysoký, silný, zábavný a opravdu poutavý chlap. Moc se mi líbila jeho společnost, jeho vůně, citlivost, disciplína, smysl pro humor – všechny ty zábavné věci, které jsme spolu dělali. Nemohl jsem se dočkat, až se vrátí domů.“

Poté, co se rodina přestěhovala do Detroitu v Michiganu, se jeho matka znovu provdala za svou lásku ze střední školy. Oba vychovávali Allena a jeho sourozence poměrně tradičně, než Allen odešel na Central Michigan University. Poté se přestěhoval do západního Michiganu, kde potkal svou první budoucí ženu.

Začal také obchodovat s drogami. Dva roky po promoci v roce 1976 byl dopaden a poprvé v životě mu hrozil vážný pobyt ve vězení.

Podle CBS News byl Tim Allen zatčen na mezinárodním letišti Kalamazoo/Battle Creek 2. října 1978. Byl chycen s více než 650 gramy kokainu.

Naneštěstí pro Allena zákonodárci právě schválili zákon, který vázal doživotní trest na jakékoli odsouzení za prodej 650 gramů nebo více kokainu.

Podrobnosti o Allenově zatčení upřesňuje několik zdrojů, ale kniha Johna F. Wukovitse Tim Allen (Překonávání nepřízně osudu) je zdaleka nejpodstatnější.

Jak Wukovits vysvětlil, že Allen byl nastrčen tajným policistou Michaelem Piferem, který údajně sledoval amatérského drogového dealera po celé měsíce. Byl to Pifer, komu Allen nevědomky dal hnědou sportovní tašku Adidas naplněnou kokainem.

Wukovits vysvětlil, že to byl Allenův nápad vybrat si letiště, protože podobné scény viděl už dříve v televizi. Uložil tašku do skříňky a pak přistoupil k Piferovi a podal mu klíč. Jakmile Pifer otevřel skříňku a její obsah, Allen se rojil.

Místo toho, aby Allen dostal očekávaných 42 000 dolarů, ocitl se v poutech.

Čelil doživotnímu vězení, přiznal se k obchodování s drogami a rozhodl se poskytnout úřadům jména dalších dealerů výměnou za mírnější trest. To mu umožnilo, aby byl odsouzen federálním soudem spíše než státním soudem – takže nový zákon v Michiganu mohl být ignorován.

Když budoucí hvězda okouzlovala porotce po celou dobu utrpení, řekl Allenovi, že od něj očekává, že „bude velmi úspěšným komikem“. Naštěstí ve světě komedie není práskačství překážkou.

V Michiganu mezitím Allenovy informace „pomohly úřadům obvinit 20 lidí z obchodu s drogami a vedly k usvědčení a odsouzení čtyř hlavních drogových dealerů“.

Allenovi stále hrozilo tři až sedm let vězení, ale nakonec si odseděl jen dva roky a čtyři měsíce. Z federálního nápravného zařízení v Sandstone v Minnesotě byl propuštěn 12. června 1981.

„Když jsem šel do vězení, realita udeřila tak tvrdě, že mi to vyrazilo dech, vzalo mi to můj postoj, vzalo mi to sílu,“ řekl Allen později časopisu Esquire.

„Zavřeli mě do cely s dalšími dvaceti chlapy – museli jsme se vysrat, ve stejném svinstvu uprostřed místnosti – a já jsem si řekl, že tohle nemůžu dělat sedm a půl roku. Chci se zabít.“

Netrvalo dlouho a dokázal rozesmát některé z nejdrsnějších vězňů a dokonce i dozorce.

„Předtím jsem byl vtipný,“ řekl deníku Los Angeles Daily News. „Vězení mě vyrostlo. Byl jsem adolescent, který se probudil příliš brzy, když byl můj otec zabit, a zůstal jsem na úrovni naštvaného adolescenta.“

Allen po svém propuštění neztrácel čas zkoumáním svého talentu, přes den pracoval v detroitské reklamní agentuře a v noci dělal stand-up v Comedy Castle.

Na jevišti našel svou osobnost a brzy si objednal reklamy. Rok poté, co se mu v roce 1989 narodila dcera Katherine, si objednal speciál Showtime.

To upoutalo pozornost Disneyho Jeffreyho Katzenberga a Michaela Eisnera, kteří mu nabídli filmové role. Allen je odmítl. Nakonec přesvědčil studio, aby ho nechalo natočit jeho svičku v rámci sitcomu. Film Home Improvement měl premiéru v roce 1991 a jeho drogová minulost byla za ním.

Zbytek je historie – od jeho úspěšného účinkování v sitcomu až do roku 1999 až po role v klasických filmech jako Toy Story.

I když jeho životní cesta nemusí být tou nejvhodnější, rozhodnutí, která učinil – některá čestnější než jiná – mu rozhodně pomohla dostat se na vrchol.

zdroj: Allthatinteresting, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Mark Ridley – Mark Ridley’s Comedy Castle, CC BY-SA 4.0