Brzy budou toalety v autobusech a vlacích běžné a bez zápachu. Vědec vyřešil dosavadní problém

Vědec z Technické univerzity v polském Opole vyvinul metodu, která řeší problém zápachu z autobusových toalet, popsal na základě informací agentury PAP Marek Szczepanik pro polský server Scienceinpoland.pl.

Během cesty do Albánie se dr. Marian Bartoszuk přesvědčil o nutnosti vyřešit problém obtěžujícího zápachu vycházejícího z palubních toalet autobusů: „Každý, kdo nastupuje do autobusu, si pravděpodobně automaticky vybírá sedadlo co nejdále od toalety. Důvody jsou jasné. Zejména na delší trase se objevují výpary. Řidič a personál žádají o použití toalet na odpočívadlech při častých zastávkách…“

Ale ne vždy je možné čekat

„…Nouzové situace jsou však běžné a nelze se jim vyhnout. Jednou jsem byl v Albánii. Zpáteční cesta autobusem do Polska trvala přes 28 hodin. V jednu chvíli si jeden z cestujících musel odskočit na toaletu. Zápach se rychle rozšířil po celém autobuse. Tak dlouhá cesta je sama o sobě únavná, ale výpary ji ještě více ztěžovaly. Začal jsem přemýšlet o tom, jak se s tím vypořádat,“ popsal vědec.

Dr. Bartoszuk přistoupil k problému z praktického i vědeckého hlediska: „Víte, že je to pro mě velmi důležité? „V současné době je ve stěně autobusové toalety umístěn ventilační otvor. Při jízdě se do toalety tlačí vzduch, vzniká mírný přetlak a teoreticky by vše mělo unikat stejným průduchem.“

Funguje to ale?

„Bohužel to ne vždy funguje. Stačí boční vítr nebo turbulence a vzduch je spolu se zplodinami ze záchodu vháněn zpět do autobusu. Moje řešení zahrnuje ucpání větracího otvoru, a pak vzduch zezadu odebírá motor, který ke své práci vzduch potřebuje,“ napadlo dr. Bartoszuka.

Neutrpí design a příroda?

Podle vědce je „Toto řešení v souladu s myšlenkou udržitelného designu, protože není třeba instalovat další motor, vše obstarává jeden pohon.“

Použití i v jiných dopravních prostředcích?

Dr. Bartoszuk dodal, že tuto metodu lze použít jak v autobusech, tak v kolejových vozidlech. Tedy v budoucnu bychom se mohli s tímto sofistikovaným řešením setkat i při našich cestách vlakem.

Co bude s vynálezem?

Ten byl nyní předán univerzitnímu patentovému zástupci. Piotr Sterniuk z Centra transferu technologií na Technické univerzitě v Opole řekl: „Jedná se o velmi zajímavý patent, který má potenciál širokého uplatnění. O vynález je již nyní zájem. Zahajujeme první jednání s podnikateli, kteří se zabývají výrobou dálkových autobusů.“

Zdroj: scienceinpoland.pl. Náhledová fotografie: Annie Spratt z Unsplash