Jak zatočit se štěnicemi? Máme hned několik možností. Například speciální past

Není štěnice jako štěnice. To mi dá za pravdu nejeden člověk, který znenadání zjistí, že má doma toto malé, nepříjemné zvířátko. Nebo se probudí a zjistí, že se v noci stal nedobrovolnou, živou krvní konzervou pro tyto tvory. Jak se ich ale zbavit? Před lety by štěnice byly známkou špíny a nepořádku, no dnes se klidně mohou objevit i v sebelépe uklizené domácnosti. Můžeme si je přinést z hromadné dopravy, z práce nebo třeba z hotelu, koleje, případně vám je nedobrovolně daruje někdo cizí.

Štěnice domácí (Cimex lectularius, Linnaeus, 1758), také zvaná štěnice postelní je druh polokŕídlého hmyzu, jenž se živí primárně lidskou krví, tudíž představuje běžného parazita lidí. Sání krve trvá v průměru 3–10 minut. Kromě pokousání v podobě svědivých puchýřků na těle hostitele mají štěnice také socio-psychologický význam. V tropických oblastech se vyskytuje příbuzný druh Cimex hemipterus

I když se nám to asi nebude líbit, štěnice domácí jsou druhem ploštic, dorůstající přibližně do velikosti 3 až 5 milimetrů a obývají prakticky všechna místa naší planety, na kterých žije člověk. Štěnice mají ploché tělo, chybí jim křídla, a co se barvy týče, záleží na tom, ve kterém vývojovém stadiu se zrovna nacházejí (z vajíček se rodí nymfy, jež procházejí 5 životními fázemi a poté se změní v dospělé jedince). Nymfy jsou prakticky průsvitné, u dospělců se můžete setkat se světle hnědým až temně červenohnědým zabarvením. Zatímco dospělý samec štěnice má tělo spíše špičatější, samice je více zakulacená. Štěnice se živí lidskou krví, ale nicméně nepohrdnou ani domácími mazlíčky, respektive žádným teplokrevným živočichem. Krev potřebují tito nezvaní návštěvníci ve všech vývojových stadiích. Za krmením vyrážejí vždy za tmy, 2krát až 3krát týdně, krev pak sají i opakovaně. Je ale zajímavé, že štípanec od štěnice je poměrně těžké určit. Zatímco u některých lidí vypadá jako běžný pupínek třeba od komára nebo kousnutí od blechy, u jiných vyvolá bolestivou kožní reakci, kterou si ale nestrčíte za klobouk. Vodítkem, které může ukazovat právě na štěnice, jsou pupínky shluklé do „skupinek“ po dvou až po třech. Štěnice totiž při sání krve popolézá a do těla hostitele se zakusuje většinou 3krát. Navíc ji nezastaví ani oblečení nebo peřina, která bývá pro jiný hmyz většinou překážkou. Pokud se tedy pravidelně budíte se svědícími, narůžovělými pupínky nepravidelného tvaru, je možná na čase prohledat byt kvůli štěnicím. Zbavit se štěnici není nic lehkého. Tento parazit totiž naklade až 5 vajíček denně a po krátkém čase tak máte doma docela obsáhlou kolonii. Jak ale zjistit, že je doma máme? Najít můžete třeba výkaly štěnic co jsou tmavé tečky, vajíčka štěnic nebo „svlečky“, jež za sebou zanechávají larvy štěnice.

Dobrá, ale jak s nimi bojovat? Máme hned několik možností: Prví je tzv. speciální past. Ta nám sice nepomůže s likvidací štěnic, ale zato dokáže celkem jednoduše potvrdit (nebo v lepším případě vyvrátit) podezření, že s námi tito parazité sdílejí jednu domácnost. Jistě, obrátit se v tomto okamihu můžeme na specializovanou firmu nebo zkusit boj s nimi vlastními silami. Rovnou ale zapomeňte  na běžné postřiky proti hmyzu. Dokonce nám příliš nepomohou ani speciální postřiky nebo spreje. V současnosti ale zažívá likvidace pomocí páry skutečně velký boom. Jde o to, že pára je ekologicky v pořádku a zlikviduje nejen dospělce, ale také jejich vajíčka.Podmínkou je, aby teplota páry dosáhla alespoň 140 stupnů Celsia. Teplo je účinným zabijákem štěnic. Předměty, které nechcete dávat do pračky, například boty, můžete ještě vložit na 30 minut do sušičky. Co s předměty, které nelze dát do pračky nebo sušičky, jako jsou stoly a židle? Tyto předměty je třeba zapečetit do plastových obalů. Pokud se v jejich škvírách nebo rozích ukrývají štěnice, jejich zapečetění až na dobu jednoho roku je může zahubit. U některých předmětů bude lepší se jich jednoduše zbavit. Například tlustých křesel, za jejichž profesionální čištění se vám nechce platit.

Pokud se rozhodnete tyto předměty odložit na kraj cesty k odvozu, nezapomeňte je označit jako „štěnice“ nebo „rozbité“, aby si nic netušící soused nemyslel, že jde o volné kusy nábytku. Štěnice se sice nevyskytují pouze v postelích, ale jsou častým místem jejich výskytu. Začněte tím, že pomocí tuhého kartáče vydrhnete švy vaší matrace. Tím se uvolní jejich vajíčka a skořápky. Poté vysajte všechny strany matrace – horní, spodní i všechny boční strany. Mějte na paměti, že váš vysavač může být nyní napaden brouky a jejich vajíčky. Až budete s vysáváním hotovi, vložte jej do uzavřeného plastového sáčku a dejte jej mimo dům. Nechte ho tam několik dní, aby se brouci udusili. Podobnou metodu použijte i na matraci – umístěte ji do těsného obalu na matraci, který je odolný proti štěnicím. Nejlepším řešením bude však nová matrace. Drobné praskliny v omítce vašich stěn jsou pro štěnice vynikajícím úkrytem. Mohou si v těchto prasklinách nebo v místech s nadzvedávajícími se tapetami postavit hnízda. Proveďte důkladnou kontrolu stěn svého domu. Projděte od místnosti k místnosti a zhodnoťte, zda stěny nejsou poškozené a zda se na nich neskrývají štěnice. Pomocí lepidla na tapety utěsněte zvedající se okraje nebo papír zcela odstraňte. Všechny praskliny ve stěnách, i ty nejmenší, vyplňte omítkou nebo tmelem. Také parní čističe jsou skvělým nástrojem pro udržení domova bez štěnic. Teplo páry může štěnice a jejich vajíčka zahubit. Vezměte parní stroj a pomalu jím postříkejte každou místnost. Zvláštní pozornost věnujte základním lištám, poličkám ve skříních, okenním obložením a dokonce i koberci. Ujistěte se, že je napařovač nastaven alespoň na 70 stupňů Celsia, a použijte nízké nastavení proudění vzduchu. Příliš velký proud vzduchu by mohl způsobit, že se štěnice rozptýlí, a tím pádem přežijí.

A teď si povíme co okamžitě zabíjí štěnice. Nebudete tomu věřit, ale metla lidstva – alkohol. Můžete jej zředit, umístit do lahve s rozprašovačem a jednoduše postříkat zamořená místa. Alkohol zabije štěnice téměř okamžitě. Navíc se rychle odpařuje, nezanechává stopy ani nepříjemný zápach. Jak zjistím, že štěnice skutečně zmizely?

Buď můžete každý den ručně kontrolovat stejná místa, nebo se některým lidem osvědčilo umístit kolem nohou postele lepicí past, která zachytí štěnice, které jsou v pohybu. Pokud se v pasti po několika dnech neobjeví žádné štěnice, je to jeden z ukazatelů, že byly zcela vyhubeny. Tak tedy už víme, jak se jich zbavit. No nejlepší je, když žádnou štěnici nebudeme doma mít. Ani v posteli, ani za stěnou…

zdroj: bedbugsinsider, redakce, Štefan Č., Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Public Domain