Černočerný čaj puerh se vyrábí z motýlího trusu, vypadá jako kaviár a chutná po kompostu

Připadají vám všechny tmavé puerhy příliš slabé? Zkuste unikátní produkt larev drobného motýlka Aglossa dimidiata, doporučuje server Čaj týdne.

Odkud tento čaj zvaný Čchung-š‘ čcha pochází

Lístky černočerného puerhu „vyrobeného“ motýlími larvami se sklízejí a zpracovávají v čínské provincii Kuang-si.

Provincie Guangxi (Kuang-si), oficiálně Čuangská autonomní oblast Kuang-si, je autonomní oblast Čínské lidové republiky ve středojižní Číně ležící při hranici s Vietnamem.

Lístky podobné kaviáru vonící kompostem

Drobné černohnědé kuličky pravidelného tvaru vypadají jako kaviár a voní jako čerstvá kompostová hlína se stopou portského vína a máty. Po vylouhování převáží sladká vůně se stopami grilované zeleniny a čerstvě vykopaných brambor.

Japonský vědec z Kjótské univerzity Tsuyoshi Maruoka vynalezl nový čaj s názvem Chu-hi-cha, který se vyrábí z výkalů housenek, které byly krmeny různými rostlinami. Zdroj: twitter.com

Nálev je černý jako noc

Černočerný nálev zaujme výraznou vůní. Na jazyku se vám rozprostře hutná, lehce tříslovitá chuť, která evokuje syrové dřevo a kameny. Objevíte v ní i tóny bambusových lístků, po chvilce přejde lehce do kysela a poté do sladkých tónů zakončených zemitou tečkou. Dochuť je zřetelně zemitá a hliněná.

Kulináři doporučují konzumovat takto

Čaj si nejlépe vychutnáte samotný, doplnit ho však můžete i hořkou čokoládou. Ideální je jako digestiv.

Historie čaje

Tento raritní čaj původně vyráběli Iové v čínské provincii S’-čchuan. Díky velké popularitě se však tento čaj začal vyrábět i v jiných oblastech Číny.

Iové, dříve pejorativně označováni jako Nosu („lidé černé kosti“), jsou etnická skupina žijící především v Číně. Jejich počet se blíží sedmi či osmi milionům. Malé skupiny žijí i ve Vietnamu a Thajsku. Živí se především zemědělstvím, ale i chovem dobytka či řemeslnictvím. (cs.wikipedia.org)

Čajové lístky se vložily do bambusového koše a pokropily vodou z promyté rýže, která nalákala motýly Aglossa dimidiata z čeledě zavíječovitých. Jejich přičiněním získal po několika měsících čaj svůj unikátní vzhled. Závěrem se drobné kuličky pražily 20 minut na pánvi společně s medem, který dotváří jeho chuť a vůni.

Účinky čaje na lidský organizmus

Motýlí puerh je oblíbený i pro příznivé účinky na lidské zdraví, které se nejlépe projeví jeho dlouhodobým popíjením.

Trvanlivost

Trvanlivost puerhů je neomezená. S postupujícím časem bude chuť čaje zrát a rozvíjet se.

Jak si čaj připravíte

Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 3 gramy čaje (přibližně jedna čajová lžička), zalijte vodou o teplotě 100 °C a nechte louhovat krátce, maximálně dvě minuty. Takto lze postupně připravit až tři nálevy.

Ideální přípravou je metoda Gong Fu Cha. Stejné množství čaje v gong fu konvičce louhujte pouze asi 5 sekund. Čaj lze tímto způsobem zalít více než desetkrát. Kvůli drobounkým lístkům doporučujeme používat velmi jemné sítko.

Gong fu cha je čajový obřad z jihu Číny a Taiwanu, kdy gong fu znamená umění dělat něco dobře a cha znamená čaj. Hodně ve stručnosti je to způsob přípravy čaje, kdy se na přípravu použije podstatně více čajových lístků na menší množství vody, ale luhuje se velmi krátce a pak se již jednou zalité čajové lísky zalijí znova a znova.

Zdroj: cajtydne.cz, cajovebedynky.cz. Náhledová fotografie: Pixabay.com/Foundry