Jak žvýkačky škodí zdraví? Spolykaná rtuť, větší hlad, průjem, kloubní dysfunkce

Žvýkání žvýkačky je pro mnohé příjemný neškodný zvyk, ale nedávné studie ukázaly, že může mít neblahé zdravotní následky.

Může způsobit dysfunkci čelistního kloubu

Dysfunkce čelistního kloubu se projevuje bolestí v oblasti čelisti a v okolních svalech a kloubech, které spojují spodní čelist s lebkou. Ti, kteří žvýkají dlouho, nadměrně zatěžují klouby a žvýkací svaly. Mnozí z těchto lidí mají bolestivé kontrakce čelisti, hlavy a krku, což může vést po čase k bolestem hlavy, uší a zubů. Namísto žvýkačky je lepší kousat jablko, což uspokojí potřebu žvýkat a také to sníží riziko kardiovaskulární chorob.

Gastrointestinální (zažívací) problémy

Podle gastroenterologa Patricka Takahašiho z St. Vincent Medical Center v Los Angeles žvýkání zhoršuje problémy u osob trpících syndromem dráždivého tračníku. Při žvýkání hltají velké „porce“ vzduchu, což vede k nadýmání a bolestem v břiše. Navíc různá umělá sladidla používaná při výrobě žvýkaček jako sorbitol a mannitol mohou vyvolat průjem dokonce i u zdravých lidí.

Nástěnná malba. Fotka od  Stefano Ferrario z Pixabay 

Zkažené zuby

Ve snaze vyhnout se laxativním (projímavým) účinkům umělých sladidel se někteří výrobci žvýkaček uchylují k přidávání cukru do žvýkačky, ale to je velmi škodlivé pro zuby, které se takříkajíc „koupou v cukru“. To vede ke vzniku zubních kazů.

Sníme méně ovoce a více nezdravé stravy

Říká se, že žvýkačka před jídlem zahání hlad, takže sníte méně. Avšak studie zveřejněná v časopise Eating Behaviours tvrdí, že žvýkačka před jídlem ve skutečnosti nemá žádný efekt na počet zkonzumovaných kalorií. Navíc po žvýkačce s mátovou příchutí je méně pravděpodobné, že si dáme nějaké ovoce, ale spíše chipsy nebo sladkosti. Podle vědců je to proto, že příchuť máty může za to, že se nám ovoce a zelenina zdá hořčí. Odborníci doporučují před jídlem vypít šálek zeleného čaje, což snižuje apetit a může dokonce přímo pomáhat při shazování kilogramů.

Polykáme rtuť

Problém se objevuje u těch, kteří mají amalgámové zubní výplně. Některé studie prokázaly, že žvýkačky uvolňují z plomby rtuť a člověk tak polyká malé množství tohoto kovu. Otrava rtutí může vést k neurologickým chorobám, chronickým onemocněním a mentálním poruchám. Množství uvolněné rtuti je velmi malé a je nepravděpodobné, že se nahromadí v těle až na toxickou úroveň. Je to však jev, o kterém by měl každý milovník žvýkaček vědět. 

Zdroj: https://abcnews.go.com, https://magazin.pluska.sk. Náhledová fotografie: sergio souza z Pexels