Žvýkání žvýkačky je pro mnohé příjemný neškodný zvyk, ale nedávné studie ukázaly, že může mít neblahé zdravotní následky.
Může způsobit dysfunkci čelistního kloubu
Dysfunkce čelistního kloubu se projevuje bolestí v oblasti čelisti a v okolních svalech a kloubech, které spojují spodní čelist s lebkou. Ti, kteří žvýkají dlouho, nadměrně zatěžují klouby a žvýkací svaly. Mnozí z těchto lidí mají bolestivé kontrakce čelisti, hlavy a krku, což může vést po čase k bolestem hlavy, uší a zubů. Namísto žvýkačky je lepší kousat jablko, což uspokojí potřebu žvýkat a také to sníží riziko kardiovaskulární chorob.
Gastrointestinální (zažívací) problémy
Podle gastroenterologa Patricka Takahašiho z St. Vincent Medical Center v Los Angeles žvýkání zhoršuje problémy u osob trpících syndromem dráždivého tračníku. Při žvýkání hltají velké „porce“ vzduchu, což vede k nadýmání a bolestem v břiše. Navíc různá umělá sladidla používaná při výrobě žvýkaček jako sorbitol a mannitol mohou vyvolat průjem dokonce i u zdravých lidí.

Zkažené zuby
Ve snaze vyhnout se laxativním (projímavým) účinkům umělých sladidel se někteří výrobci žvýkaček uchylují k přidávání cukru do žvýkačky, ale to je velmi škodlivé pro zuby, které se takříkajíc „koupou v cukru“. To vede ke vzniku zubních kazů.
Sníme méně ovoce a více nezdravé stravy
Říká se, že žvýkačka před jídlem zahání hlad, takže sníte méně. Avšak studie zveřejněná v časopise Eating Behaviours tvrdí, že žvýkačka před jídlem ve skutečnosti nemá žádný efekt na počet zkonzumovaných kalorií. Navíc po žvýkačce s mátovou příchutí je méně pravděpodobné, že si dáme nějaké ovoce, ale spíše chipsy nebo sladkosti. Podle vědců je to proto, že příchuť máty může za to, že se nám ovoce a zelenina zdá hořčí. Odborníci doporučují před jídlem vypít šálek zeleného čaje, což snižuje apetit a může dokonce přímo pomáhat při shazování kilogramů.
Polykáme rtuť
Problém se objevuje u těch, kteří mají amalgámové zubní výplně. Některé studie prokázaly, že žvýkačky uvolňují z plomby rtuť a člověk tak polyká malé množství tohoto kovu. Otrava rtutí může vést k neurologickým chorobám, chronickým onemocněním a mentálním poruchám. Množství uvolněné rtuti je velmi malé a je nepravděpodobné, že se nahromadí v těle až na toxickou úroveň. Je to však jev, o kterém by měl každý milovník žvýkaček vědět.
Zdroj: https://abcnews.go.com, https://magazin.pluska.sk. Náhledová fotografie: sergio souza z Pexels