Jak stres ovlivňuje vaše tělo a jaké jsou jeho příčiny?

Příznaky stresu mohou ovlivnit vaše zdraví, i když si to možná neuvědomujete. Můžete si myslet, že je na vině nemoc, když vás například velmi bolí hlava, trpíte nespavostí nebo sníženou produktivitou práce. Ale příčinou může být právě stres.

Běžné příznaky stresu

Stresové příznaky mohou ovlivnit vaše tělo, myšlenky, pocity a chování. Schopnost rozpoznat běžné příznaky stresu vám může pomoci ho zvládnout. Nezkontrolovaný stres může přispět k mnoha zdravotním problémům, jako je vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, obezita a diabetes.

Chronický stres může způsobit celou řadu příznaků a ovlivnit celkovou pohodu. Příznaky chronického stresu zahrnují:

 • podrážděnost
 • úzkost
 • deprese
 • bolesti hlavy
 • nespavost, únava
 • svalové napětí
 • bolest na hrudi
 • žaludeční nevolnost

Centrální nervové a endokrinní systémy
Váš centrální nervový systém (CNS) je odpovědný za vaši reakci. Ve vašem mozku se hypotalamus dostane do pohybu a řekne vašim nadledvinkám, že uvolní stresové hormony adrenalin a kortizol. Tyto hormony oživují váš tep a posílají krev do oblastí, které ji nejvíce potřebují v nouzi, jako jsou svaly, srdce a další důležité orgány. Chronický stres je také faktorem chování, jako je přejídání se, nebo způsobuje vysokou konzumaci alkoholu a drog. 

Respirační a kardiovaskulární systémy

Stresové hormony ovlivňují dýchací a kardiovaskulární systémy. Během stresové reakce dýcháte rychleji ve snaze rychle distribuovat krev bohatou na kyslík do vašeho těla. Pokud již máte problém s dýcháním, jako je astma nebo emfyzém, stres může způsobit ještě těžší dýchání. Ve stresu vaše srdce pumpuje rychleji. Stresové hormony způsobují, že se vaše krevní cévy zužují a odvádějí více kyslíku do svalů. Ale to také zvyšuje krevní tlak, takže se zvyšuje riziko pro mrtvici nebo srdeční infarkt.

Zažívací ústrojí
Ve stresu vaše játra produkují extra krevní cukr (glukóza), aby vám dodal energii. Pokud jste pod chronickým stresem, vaše tělo nemusí být schopno držet krok s tímto zvýšením hladiny glukózy. Chronický stres může zvýšit riziko vzniku diabetu 2. typu.Spěch hormonů, rychlé dýchání a zvýšená tepová frekvence může také narušit váš zažívací systém. Je tu větší pravděpodobnost pálení žáhy nebo žaludečních šťáv, díky zvýšení žaludeční kyseliny. Stres nezpůsobuje vředy, ale může zvýšit riziko pro jejich existenci.Stres může také ovlivnit způsob, jakým vaše tělo přijímá potravu, což by mohlo vést k průjmu nebo zácpě. Můžete také zažít nevolnost, zvracení nebo bolesti žaludku.

Svalová soustava

Vaše svaly se napínají, aby se chránily před zraněním, když jste ve stresu. Mají tendenci se znovu uvolňovat, jakmile se uvolníte, ale pokud jste neustále pod tlakem, vaše svaly nemusí dostat šanci k relaxaci. Napnuté svaly způsobují bolesti hlavy, bolesti zad a ramen i bolest celého těla. 

Sexualita a reprodukční systém

Stres je vyčerpávající jak pro tělo, tak pro mysl. Není neobvyklé ztratit svou touhu, když jste pod neustálým stresem.  Pokud stres přetrvává po dlouhou dobu, může u člověka klesnout hladina testosteronu. To může ovlivnit tvorbu spermií a způsobit erektilní dysfunkci nebo impotenci. Chronický stres může také zvýšit riziko infekce u mužských pohlavních orgánů, jako je prostata a varlata. U žen může stres ovlivnit menstruační cyklus a zvýšit fyzické příznaky menopauzy.

Imunitní systém
Imunitní systém vám může pomoci vyhnout se infekcím a pomáhá hojit rány. Stres ale imunitní systém stimuluje. Postupem času stresové hormony oslabí váš imunitní systém a sníží reakci vašeho těla na cizí útočníky. Lidé s chronickým stresem jsou náchylnější k virovým onemocněním, jako je chřipka a nachlazení, stejně jako další infekce. Stres může také prodloužit dobu potřebnou k zotavení z nemoci nebo zranění.

Zvládání stresu

Pokud máte příznaky stresu, podnikněte kroky k jeho zvládání. Prozkoumejte strategie zvládání stresu, například:

 • Pravidelná fyzická aktivita
 • Procvičování relaxačních technik, jako je hluboké dýchání, meditace, jóga, masáž
 • Udržet si smysl pro humor
 • Trávit čas s rodinou a přáteli
 • Věnovat se koníčkům, jako je čtení knihy nebo poslech hudby

Cílem je najít aktivní způsoby, jak zvládnout stres. Neaktivní způsoby zvládání stresu jako například sledování televize, surfování na internetu nebo hraní videoher se mohou zdát uvolňující, ale mohou dlouhodobě zvýšit váš stres.

A nezapomeňte na dostatek spánku a zdravou vyváženou stravu. Vyvarujte se užívání tabáku, přebytečného kofeinu, alkoholu a používání nelegálních látek.

Zdroj: healthline.com, obrázky: freepik.com