Jaké druhy ořechů je dobré jíst pro lepší zdraví?

Obecně platí, že ořechy jsou dobrým zdrojem tuku, vlákniny a bílkovin. Většina tuku v oříšcích je mononenasycený tuk, omega-6 a omega-3 polynenasycený tuk. Ořechy také obsahují řadu vitamínů a minerálů, včetně hořčíku a vitamínu E. Mnoho studií ukázalo, že lidé, kteří jedí ořechy, žijí déle. To může být způsobeno jejich schopností pomoci předcházet řadě chronických onemocnění. Konzumace ořechů může zlepšit hladinu cukru v krvi a snížit riziko některých nádorů. Ořechy mohou snížit rizikové faktory metabolického syndromu, jako je vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu.

1. Mandle
Mandle jsou stromové ořechy, které obsahují řadu užitečných živin. Mohou zlepšit hladinu cholesterolu. Řada malých studií zjistila, že dieta bohatá na mandle může snížit „špatný“ LDL cholesterol, celkový cholesterol a oxidovaný LDL cholesterol, což je zvláště škodlivé pro zdraví srdce. Mandle spotřebované jako součást nízkokalorické diety mohou pomoci hubnutí a snížení krevního tlaku u lidí s nadváhou nebo obezitou.


pixabay.com

2. Pistácie
Pistácie mají vysoký obsah vlákniny. Podobně jako mandle, pistácie mohou zlepšit hladinu cholesterolu. Také pistácie mohou pomoci zlepšit jiné rizikové faktory srdečního onemocnění, včetně krevního tlaku a hmotnosti. A navíc pistácie mohou pomoci snížit vzestup hladiny cukru v krvi po jídle.


pixabay.com

3. Vlašské ořechy
Vlašský ořech je velmi populární a vynikající zdroj omega-3 mastných kyselin. Vlašské ořechy mohou zlepšit faktory související se zdravím srdce, včetně krevního tlaku a normálního průtoku krve oběhovým systémem. Navíc vlašské ořechy mohou pomoci snížit zánět, který může přispět k mnoha chronickým onemocněním. Je zajímavé, že studie u vysokoškolských studentů zjistila, že konzumace vlašských ořechů zvyšuje míru poznání, což naznačuje, že ořechy mohou mít příznivý vliv na mozek.

4. Kešu ořechy
Kešu ořechy jsou součástí rodiny stromových ořechů a mají dobrý nutriční profil. Je zajímavé, že několik studií ukázalo, že diety s vysokým obsahem kešu mohou zvýšit hladinu cukru v krvi u lidí s metabolickým syndromem. Kešu oříšky obsahují řadu důležitých živin a studie ukazují, že mohou zlepšit hladinu krevních lipidů a snížit krevní tlak.

5. Pekanové ořechy
Pekanové ořechy se často používají v dezertech, ale samy o sobě jsou velmi výživné. Několik studií ukázalo, že pekanové ořechy mohou snížit „špatný“ LDL cholesterol u lidí s normální hladinou cholesterolu. Jako jiné ořechy, pekanové ořechy také obsahují polyfenoly, což jsou sloučeniny, které působí jako antioxidanty.


pixabay.com

6. Makadamové ořechy
Makadamové ořechy obsahují širokou škálu živin a jsou velkým zdrojem mononenasycených tuků. Řada studií ukázala, že strava bohatá na makadamové ořechy může snížit jak celkový cholesterol, tak „špatný“ LDL cholesterol u pacientů s vysokou hladinou cholesterolu. Kromě toho mohou makadamové ořechy snížit další rizikové faktory srdečního onemocnění, včetně oxidačního stresu a zánětu.

7. Brazilské (para) ořechy
Ořechy z Brazílie pocházejí ze stromu v Amazonii a jsou neuvěřitelně bohatým zdrojem selenu. Selen je minerál, který působí jako antioxidant. Stačí, abyste ho získali jen z malého množství potravin. Jednorázová (28 gramová) porce para ořechů vám poskytne více než 100 % RDI selenu. Para ořechy mohou také snížit hladinu cholesterolu. Navíc mohou snížit oxidační stres a zlepšit funkci cév u obézních teenagerů.

8. Lískové ořechy
Lískové ořechy jsou velmi výživné. Jsou dobrým zdrojem mnoha živin, jako je vitamin E. Mohou také snížit rizikové faktory srdečních onemocnění.


pexels.com

9. Arašídy
Na rozdíl od jiných ořechů v tomto článku, arašídy patří do luštěnin. Mají však podobné nutriční hodnoty a přínosy pro zdraví jako stromové ořechy. Studie ukázala, že vyšší příjem arašídů je spojen s nižší úmrtností. Arašídy mohou také zlepšit rizikové faktory onemocnění srdce. Je zajímavé, že jedna studie zjistila, že ženy, které jedly arašídové máslo více než pětkrát týdne, měly nižší výskyt diabetu typu 2. Kromě toho může být výskyt astmatu a alergických onemocnění nižší u dětí matek, které jedly arašídy jednou nebo vícekrát týdně během těhotenství. Mnoho značek však obsahuje velké množství přidaných olejů, cukru a dalších složek. Proto je nejlepší vybrat si arašídové máslo s nejvyšším obsahem arašídů.


pexels.com

Sečteno a podtrženo
Ořechy jsou jedním z nejzdravějších občerstvení, které můžete jíst, protože obsahují širokou škálu základních živin. Jejich příznivé účinky jsou však přisuzovány oříškům, které byly minimálně zpracovány a nemají žádné přidané složky. Mnoho zpracovaných ořechových produktů, jako je arašídové máslo, často obsahuje vysoké množství soli nebo přidaného cukru. 

Zdroj: healthline.com, obrázky: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *