Jaké jsou výhody vazníkové střechy?

Uvažujete o stavbě vazníkové střechy pro svůj dům? Kromě toho, že znáte všechny výhody, je třeba vám v první řadě říci, co je příhradový krov. Jedná se v podstatě o velmi používaný typ střechy, který je lehkou, prostorově nenáročnou a hlavně stabilní konstrukcí. Tento typ střechy se nejčastěji používá na šikmých střechách.

Podstatou této konstrukce je použití uzavřených trojúhelníků, které jsou v horní části vyztuženy. Příhradový krov však musí být navržen specializovanou firmou. Je to proto, že příhradový krov je vyroben z předem nařezaných, opracovaných a ošetřených dřevěných trámů, které jsou spojeny ocelovými plechy s nalisovanými trny.

Celá konstrukce se vyrábí ve specializovaných výrobních halách a na místo nového domu se pouze přiveze a smontuje. Ke stavbě krovu je proto zapotřebí kvalifikovaný tým pracovníků a jeřáb, který krov dopraví na staveniště. Výhodou je, že příhradový vazník lze stavět na různé typy budov. Takovou konstrukci však nemůžete postavit sami a potřebujete k tomu specializovanou firmu.

Výhody příhradových střešních vazníků


Příhradový vazník má mnoho výhod, a proto je jednou z nejpoužívanějších a nejpraktičtějších konstrukcí. Pro tuto konstrukci jsou však charakteristické zejména následující výhody:

Lehká konstrukce budovy


Mezi největší výhody patří nízká hmotnost konstrukce, která vytváří menší zatížení stěn domu než jiné krovy. Proto lze příhradový krov stavět na různých typech budov, například i na dřevostavbách.

Rychlá výstavba


Jde také o rychlou realizaci a rychlou dobu montáže konstrukce, která je méně pracná. Protože příhradový vazník se staví ve specializované hale a spojuje se až na místě.

Ekologičtější a úspornější výstavba


Vzhledem k tomu, že příhradové vazníky spotřebují na výrobu méně materiálu, lze je považovat za ekologičtější a úspornější variantu krovu, což je výhodné zejména u staveb se sklonem střechy do 30°. Při stavbě příhradové střechy tak ušetříte více peněz než při použití běžného krovu.

Lze postavit na jakoukoli budovu


Tento konkrétní typ krovu lze postavit na různé budovy a můžete si také vybrat z několika typů příhradových vazníků. Výhodou je, že tvar krovu lze přizpůsobit různým netradičním typům architektury, například i stavbám moderní architektury.

Kvalita a přesnost příhradového vazníku


Takovou konstrukci vyrábí specializovaná firma podle předem dohodnutého a připraveného projektu. Jedná se tedy o přesnější a kvalitnější konstrukci.

Množství úložného prostoru


Přestože prostor pod krovem nelze využít jako obytné podkroví, vzniká pod ním spousta praktického úložného prostoru, který můžete využít na cokoli.

Možnost přizpůsobení požadavkům zákazníka
Příhradový vazník je stavba, která se vyznačuje zejména dobrou cenou, variabilitou a rychlostí montáže. Proto lze příhradový krov postavit na jakoukoli stavbu a přizpůsobit jej požadavkům zákazníka. Před zahájením stavby je dobré se poradit s odborníkem.

Rozdíl mezi příhradovým a klasickým krovem


Mnoho lidí uvažuje o tom, že si na svůj dům nechá postavit klasický krov. Proč by tedy měli tento krok zvážit a rozhodnout se raději pro vazníkovou střechu než pro krov? Příhradový krov je kvalitou, cenou, konstrukcí, technologií a celkovým postupem výstavby nadřazen klasickému krovu. Jedná se o rychlou, přesnou a kvalitní montáž, kterou provede specializovaná firma.

Oproti klasickému krovu může mít příhradový krov různé typy střech, od stanových, plochých až po šikmé. Navíc je stavba klasického krovu časově či pracovně náročnější. Při stavbě klasického krovu potřebujete také větší množství materiálu a samotná konstrukce více zatěžuje stěny domu. Pokud tedy zvažujete, jaký typ krovu zvolit, za nás je to jednoznačně krov vaznicový.

zdroj: byvaniein.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/RKPhoto