Co dělat, aby houby neztmavly? Tipy na zachování barvy při skladování i vaření

Houby většinou ztmavnou po tepelné úpravě, ale někdy i v lednici. Ne vždy to znamená, že jsou zkažené, ale přesto je důležité vědět, jak je dobře skladovat. Podívejte se, co dělat, aby plodnice neztmavly a užijte si jejich skvělou chuť v každém pokrmu.

Víte, co dělat, aby houby při vaření a smažení nezměnily barvu? Určitě to znáte – připravujete pizzu nebo jiný podobný pokrm a houby, které chcete použít, nejsou navrchu dokonale bílé, zatímco ty na pizze v restauraci vypadají dokonale. Díky informacím z polského webu Polki.pl vám poradíme, jak tohoto efektu dosáhnout!

Proč houby tmavnou?

Při smažení, dušení nebo vaření bílé a pevné houby ztmavnou. V lednici dokonce i zčernají. To je známka toho, že pomalu ztrácejí svěžest. Mírně ztmavlé houby můžete jíst stále, ale pokud se vám na nich už cokoliv nepozdává (zápach, ztráta pevnosti), je lepší je vyhodit. Často houby velmi rychle zhnědnou po nakrájení. Může za to světlo, ke kterému houby, zvláště průmyslově pěstované, nemají při růstu přístup.

Co dělat, aby netmavly?

Řešení je jednoduché a dobře funguje jak s čerstvými, tak s vařenými nebo smaženými houbami. Stačí sáhnout po citronové šťávě. Koupené čerstvé houby vybalte z obalu nebo je vyndejte ze sáčku (pokud kupujete na místním trhu) a poté pokapejte šťávou vymačkanou z půlky citronu. Houby šťávou důkladně „obalte“ a poté je vložte do čisté nádoby, aniž byste zavírali víko.

Tepelná úprava

Tepelná úprava musí být rychlá. Fotka od atlascompany z Freepik

Při vaření, dušení nebo smažení můžete houby potřít citronovou šťávou nebo přidat trochu do vody n vaření. Je také velmi důležité houby krátce smažit. Při tepelné úpravě uvolňují hodně vody, takže dlouhým smažením budou každým okamžikem tmavší a tmavší.

Solení

Nezapomeňte také houby solit až po smažení. Sůl způsobí, že většina zeleniny a hub pustí šťávu a změkne, takže pokud chcete mít houby krémové a pevné, je dobré je dochucovat, až budou úplně osmažené a odpaří se voda.

Zdroj: www.polki.pl. Náhledová fotografie: azerbaijan_stockers z Freepik