Kakao vás může zachránit před infarktem i cévní mozkovou příhodou

kakao

Onemocnění srdce patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Evropě. Vědci objevili, že kakao má schopnost snížit riziko onemocnění srdce a tím nás ochránit před infarktem a cévní mozkovou příhodou.

Proč nám kakao může pomoci

Nemoci srdce mají jedno společné – zužují nebo blokují cévy. Existuje mnoho příčin, které vedou k různým onemocněním srdce. Jednou z těch nejčastějších je vysoký krevní tlak. Nová studie publikovaná v časopise Frontiers in Nutrition, zjistila, že kakao dokáže snížit vysoký krevní tlak a zvýšit pružnost cév. Za tuto schopnost vděčí flavanolům, druhům flavonoidů, známých svým blahodárným účinkem na srdce.

Kardiolog, prof. MUDr. Christian Heiss o tom řekl: „Pozitivní vliv kakaových flavanolů na náš kardiovaskulární systém, zejména na funkci cév a krevní tlak, je nepopiratelný. To, co jsme zjistili, naznačuje, že kakaové flavanoly snižují krevní tlak pouze tehdy, je-li zvýšený.“

V kakaových bobech najdeme také velké množství hořčíku, zinku, mědi, manganu, draslíku a některých vitamínů skupiny B.

tmavá čokoláda

Dopřejte si tmavou čokoládu bez výčitek

Kakao lze pít jako nápoj nebo ho přidávat do různých sladkých pochoutek, avšak jeho nejlepším zdrojem je čokoláda. Samozřejmě, že se jedná pouze o tmavou čokoládu, které obsahuje alespoň 70 % kakaa. Čím více kakaa obsahuje, tím zdravější je.

Tmavá čokoláda prospívá nejen našemu srdci. Dokáže také zlepšit naši náladu, uvolnit nás a odstranit stres. Obsahuje totiž fenylethamin, látku podobnou amfetaminu, který disponuje antidepresivními účinky. Jedinou nevýhodou čokolády je vysoký obsah kalorií. Naštěstí málokdo sní tabulku tmavé čokolády. Kakao jí totiž dodává hořkou chuť. Pro zdraví stačí sníst pouhé dvě až tři kostičky čokolády denně.

Naopak čokoládě s nižším obsahem kakaa než 70 % bychom se měli vyhnout. Našemu zdraví neprospěje, pouze nám dodá spoustu kalorií,

Zdroj: https://www.express.co.uk    https://www.preventivne.sk

Zdroj fotografií: pixabay.com pexels.com