Dávejte si pozor, kdy jíte! Jídlo v tuto denní dobu může zvýšit riziko obezity

Naše hmotnost závisí na rovnováze mezi kaloriemi přijatými potravou a kaloriemi vydanými cvičením. Pokud sníte více kalorií, než spálíte, vaše hmotnost pochopitelně stoupne. Pokud spálíme více, než sníme, klesne. „Tato rovnice je však zjednodušená, protože nebere v úvahu mnoho faktorů, které ovlivňují to, co jíme, kolik máme pohybu a jak naše tělo zpracovává veškerou energii,“ říkají odborníci z Harvard University’s T.H. Chan School. „Příčiny obezity jsou stejně rozmanité jako lidé, které postihuje,“ píší a dodávají, že dědičnost není v otázce hmotnosti a zdraví osudová. Na vzniku obezity se mohou podílet prenatální vlivy a vlivy v raném věku, špatná strava, vysedávání u televize, nedostatek fyzické aktivity a spánku.

Studie zveřejněná v časopise Cell Metabolism uvádí, že pozdější jídlo během dne může zvyšovat riziko obezity. „Zjistili jsme, že konzumace jídla o čtyři hodiny později má významný vliv na hlad, způsob spalování kalorií po jídle a ukládání tuků,“ vysvětlují vědci. Jejich výzkum analyzoval údaje získané od šestnácti účastníků s BMI považovaným za nadváhu nebo obezitu. Dodržovali dva přísné stravovací plány. Přestože stravovací režimy v obou stravovacích plánech byly z hlediska nutričního obsahu totožné, účastníci byli nejprve instruováni, aby jedli v dřívější dobu, a poté byli instruováni, aby jedli čtyři hodiny po této počáteční době. Účastníci sami uváděli změny chuti k jídlu a výzkumníci jim odebírali vzorky krve, měřili energetický výdej, tělesnou teplotu a odebírali vzorky tukové tkáně, aby mohli porovnat případné změny v genové expresi u jednoho stravovacího plánu s druhým.

Odborníci zjistili, že konzumace jídla o čtyři hodiny později významně ovlivňuje zejména dva hormony regulující chuť k jídlu – leptin, který podporuje pocit sytosti, a ghrelin, který podporuje pocit hladu. Když účastníci jedli později během dne, spalovali kalorie pomaleji a byli náchylnější k tloustnutí. Tato zjištění naznačují, že kromě zdravé stravy založené na plnohodnotných potravinách a pravidelném pohybu může ke snížení rizika obezity přispět i konzumace jídla v dřívějších hodinách.

zdroj: Cellmetabolism.com, Harvard Universities Chan School, Titulní obrázek: Pixabay.com/obpia30