„Oslovili jsme největší sázkové kanceláře, abychom se jich zeptali, jak si představují tvorbu svých reklam. I v jejich reklamních spotech se objevují slogany či sdělení, že se sázkovou kanceláří si šampionát užijete více, nebo že pokud vás nebaví sledovat sport, měli byste si vsadit,“ uvádí slovenský Dennik N.
„Zdůrazňujeme, že sázení je především o zábavě a ne o rychlém zbohatnutí,“ říká Kristián Baráti ze státního podniku Tipos. Podle něj se ve svých reklamách snaží zohlednit všechny aspekty Kodexu odpovědné reklamy, popisuje slovenský Dennik N, ze kterého jsme čerpali v našem článku „Vsaď si na sport!“ aneb Tenká hranice mezi zábavou a závislostí: Raduje se z pěti, přitom deset tisíc prohrál. Jeho autorka Jana Sedláková v původním článku popisovala, jak snadné je podlehnout sázkařské mánii, a to jak na Slovensku, tak i v České republice. Dneska předkládáme pokračování z obsáhlého slovenského originálu.
Niké a Petra Vlhová
Niké je sponzorem Petry Vlhové, která se v reklamách objevuje a často v nich plní sportovní výzvy – ve fotbale, basketbalu nebo třeba boxu. Je to zábavný koncept reklam, vysvětluje Niké. „V reklamních kampaních, v nichž vystupuje Petra, neuvidíte výzvu směrem ke klientům, aby se zapojili do hry s cílem vyhrát. Je to naše dlouhodobá strategie,“ říká Jozef Petko z PR oddělení Niké. „Jako odpovědné firmě nám záleží na tom, abychom se nepouštěli do projektů a spoluprací, které by měly dopad na děti nebo jiné ohrožené skupiny obyvatel,“ říká Filip Timár z Tipsportu pro Dennik N.
Všechny sázkové kanceláře se odvolávají na dodržování Kodexu odpovědné reklamy a v případě Niké, Tipsportu a Fortuny i na Institut odpovědného hraní, který založily.
Potřeba silného zážitku
Kromě podpisu Kodexu založily tři největší sázkové kanceláře také Institut zodpovědného hraní. V memorandu se uvádí, že zajistí, aby reklama nenaznačovala, že hazardní hry jsou důležitější než rodina, přátelé nebo práce nebo že hazardní hry mohou nahradit tradiční výdělek.
Podle společnosti Blink je důležité, aby sázkové společnosti nepoužívaly slogany naznačující, že sázení vám zpříjemní život. „Spousta lidí to má tak, že potřebují silnější zážitky. Takže pokud to sázkové kanceláře takto inzerují, vědí, na koho cílí,“ říká odborník na závislosti.
Thomas, který si sám vyzkoušel, jaké to je být závislý na sázení, si myslí, že ten, kdo vymýšlí reklamní slogany, musí mít duši sázkaře. „To je přesně to, co mě přivádělo k šílenství. Zápasy byly zajímavější, něco se ve mně dělo, tlak, příjemné napětí a zájem, když jsem sledoval každou akci, protože jsem chtěl, aby skončila střelou na bránu nebo rohem,“ vysvětluje pro reportáž autorky Jany Sedlákové.
Není bonus jako bonus
Sázkové kanceláře často nabízejí bonusy, například záruku, že pokud si vsadíte hned, nemůžete prohrát, nebo peníze za sázku zdarma. Slova jako zdarma, bonus, bez rizika se objevují velmi často, což může vyvolat dojem, že sázení není riskantní.
Princip těchto bonusových akcí často spočívá v tom, že sázkové kanceláře poskytnou hráči příslušnou částku peněz ve formě bodů, které lze vsadit. Nejde tedy o to, že by mu někdo jen tak dal peníze, které může použít na cokoli. Při sázení bez rizika naopak vyplatí novým hráčům zpět částku, kterou vsadili, i když prohráli.
„K sázení to může vést i lidi, kteří chtějí bonus a kteří se okamžitě cítí ziskoví, i když nemají dost peněz na běžné výdaje,“ vysvětluje Blinka. Tento typ marketingového nástroje nepovažuje za etický, protože jeho cílem může být přimět lidi, aby zůstali sázet i poté, co utratí peníze zdarma a na účet už vloží své skutečné peníze.
Na co jde poplatek?
– Provozovatelé hazardních her platí odvod, který je podle zákona o hazardních hrách určen na obecně prospěšné služby, jako je poskytování zdravotní péče nebo sociální pomoci, a na rozvoj sportu.
– Od roku 2019 jde celý odvod z loterijních her – tedy nikoli z kurzových (sportovních) sázek – především na podporu profesionálního sportu. Peníze tak budou přerozděleny mezi sportovní svazy – počínaje těmi největšími.
– Podle Úřadu pro regulaci hazardních her představoval tento odvod v roce 2022 více než 9,8 milionu eur a o rok dříve téměř 11 milionů eur.
– Za hazardní hry (kam patří např. kasina) šlo v r. 2022 do státního rozpočtu jako odvod celkem téměř 252 mil. eur. Z toho na sázky připadalo více než 63 milionů eur, ale tyto peníze nejdou jen na sport. O jejich přerozdělení rozhoduje ministerstvo financí.
– Nejvyšší kontrolní úřad ve své zprávě za rok 2021 uvedl, že u státních tipů nemá ministerstvo financí přesně definovaný systém přerozdělování peněz, které nemusí nutně jít do sportu.
Pokračování v našich dalších článcích.
Zdroj: dennikn.sk. Náhledová fotografie: Rolandhino1 / CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=102127629