Kazachstán: Vodní duch jezera Kok-Kol. Místní jsou přesvědčeni, že Kok-Kol nemá dno

Říká se, že jezero obývá reliktní nestvůra, která je velmi podobná lochneské příšeře a vědě neznámá. Místní obyvatelé ji nazývají vodním duchem Ajdacharem.  Což je možná důvodem proč se na jezeře ztrácí zvířata a lidé.

Voda v jezeře Kok-Kol je neobyčejně čistá a namodralé barvy. Právě proto má jméno Kok-Kol, v překladu z kazaštiny „modré jezero“.

Zvláštností této vodní nádrže je i to, že není napájena žádnou řekou nebo potokem. Dokonce i v horkém létě zůstává výška hladina vody stálá, protože se doplňuje podzemními prameny.

Místní jsou přesvědčeni, že Kok-Kol nemá dno. Mimochodem, hydrologové, kteří se zabývali průzkumem jezera, skutečně v mnohých částech jezera dno nenašli, ale objevili spoustu průtoků a průplavů. Na základě tohoto výzkumu také vyvodili, že se ve velkých hlubinách pod Kok-Kolem nachází podvodní jeskyně. Ufologové se domnívají, že by v nich mohli přežít ichtyosauři. Je možné, že jezero Kok-Kol a Lochness mají něco společného, obě dvě vznikla v době ledové.

Živé jezero je další název, který Kok-Kol obdržel díky své schopnosti samočištění. Probíhá to tak, že se na hladině, dokonce i za bezvětrného počasí, objevují vlnky, které „sbírají“ různé nečistoty s jezera.

@ulan_umetov

Озеро Сон-Кол Song-Kol lake

♬ original sound – Ulan Umetov

Stačí několik okamžiků a voda je opět čistá a klidná. Místní obyvatelé považují tuto vodu za léčivou a používají ji bez jakékoliv úpravy. Právě v místech, kde se vlnky objevují, je voda nasycená užitečnými minerály a místní se snaží vodu po vlnkách sebrat, dokud se nerozptýlí v jezeře.

Po nocích se nesou od jezera podivné zvuky, podobné chrčení nebo sténání, a mohutná šplouchání vody jakoby se v jezeře mrskal obrovský živočich. Podle jedné z legend, se tento tvor jmenuje Ajdachar a připomíná gigantického hada, delšího než 15 metrů, a podle jiné legendy, jednohrbého velblouda.

V každém případě, když se Ajdachar objevuje, nad jezerem se nese svist a sykot, přecházející v táhlý řev. Říká se, že netvor uchvacuje ptáky a zvířata, kteří se přiblíží k vodní nádrži. Málokomu se podařilo ho spatřit, ale slyšeli ho mnozí. Lidé, pokud nemusí, se snaží jezeru vyhnout.

zdroj: fern-flower, Astana Times, Titulní obrázek: Pixabay.com/SplitShire