Záhada majáku na ostrově ve Skotsku: Jeho tři strážci beze stopy zmizeli. Tohle se jim zřejmě stalo

Před více než 120 lety se ztratili tři strážci majáku, kteří byli vysláni na jeden z odlehlých ostrovů ve Vnějších Hebridách u západního pobřeží Skotska. Příběh této posádky se stal populárním, neboť je opředen několika záhadami. O události byl dokonce natočen film.

V noci 15. prosince 1900 proplouval poblíž ostrova Flannan transatlantický parník Archtor a jeho posádka si všimla, že něco není v pořádku, protože nesvítil maják. Po upozornění vyslala Severní rada majáků na ostrov vyšetřovací tým. Jeho loď tam dorazila 26. prosince. Kapitán Jim Harvie poté zatroubil na lodní sirénu a vystřelil světlici. Nedočkal se však žádné odezvy. Člen posádky Joseph Moore byl poté vyslán na břeh, aby zjistil, co se děje. Později uvedl, že měl špatnou předtuchu od chvíle, kdy vstoupil na ostrov a vystoupal po strmém útesu k majáku. Když dorazil na vrchol, všiml si, že dveře jsou odemčené a dva ze tří plášťů, které visely u vchodu, chybí. V kuchyňské části našel napůl snědené jídlo a převrácenou židli, což svědčilo o tom, že někdo ve spěchu odešel. Moore při prohlídce nezjistil nic zvláštního, a tak se vrátil a informoval kapitána, který nařídil okamžitou prohlídku zbytku pevniny.

Pátrání bylo bezvýsledné, ale námořníci našli důkazy, že ostrov zasáhla mohutná bouře. Zásobovací skříňka u západní přistávací plošiny byla totiž rozbitá na kusy a její obsah rozházený, přestože se nacházela více než sto metrů nad hladinou moře. Tráva na vrcholu útesu byla vytrhaná a železné zábradlí bylo také ohnuté a zdeformované. Členové posádky také našli vytrhanou železniční trať a chyběl obrovský kámen, který mohl vážit kolem jedné tuny. Protože po hlídačích nebylo ani stopy, Harvie adresoval telegram Správě severního majáku v Edinburghu, v němž stálo: „Na Flannanu se stala strašná katastrofa. Zmizeli tři strážci – strážce, Ducat, Marshall. Po našem příjezdu dnes odpoledne jsme na ostrově nenašli žádné známky života. Vystřelili jsme světlici, ale protože jsme nedostali žádnou odpověď, podařilo se nám vysadit Moora, který se vydal k majáku, ale nikoho tam nenašel. Hodiny nešly a i další věci nasvědčovaly tomu, že k nehodě muselo dojít asi před týdnem.“ Harvie dále prohlásil: „Měl jsem pocit, že se mi to podařilo: „Chudáci, asi je to smetlo z útesů nebo se utopili, když se snažili maják zajistit nebo dělali něco podobného.“

Maják na ostrově Flannan byl postaven v roce 1899, tedy rok před touto událostí. Celé místo však bylo již dlouho předtím spojováno s podivnými událostmi. Jedinými stálými obyvateli ostrova byly ovce; pastýři totiž odmítali zůstávat na ostrově po setmění, protože se báli různých duchů a zjevení, která se zde údajně zjevovala. Právě tento kontext dodal příběhu o zmizelých strážcích majáku další dezinformace. Lidé později vytvářeli spekulace, že strážce sežrala nějaká temná mořská příšera, unesli je obří ptáci nebo je dokonce unesli mimozemšťané.

Pro zastánce konspiračních teorií je zásadním důkazem pro ještě fantastičtější vysvětlení údajný deník, který prý obsahuje strašidelné a bizarní záznamy s daty od 12. do 15. prosince 1900. Podle nich jeden ze strážců hlásil bouři, která se vymykala všemu, co kdy viděli. Jiný záznam uvádí, že se všichni tři začali modlit k Bohu o pomoc, přestože byli v bezpečí majáku. Poslední záznam uváděl, že bouře skončila a že „Bůh je nade vším“, což je věta, která mnohé zmátla. Deníkové záznamy jsou nesmírně zajímavé a dodávají už tak podivnému popisu pikantní odbočky. Jediným problémem je, že jde o naprostý výmysl, protože tento detail byl do širšího příběhu zaveden až po letech.

Bohužel se asi nikdy nedozvíme, co přesně se třem obyvatelům majáku stalo, ale rozhodně nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o něco nadpřirozeného.

zdroj: Topky.sk, The Heart of Scotland, Titulní obrázek: Pixabay.com/PIRO4D