Kontroverzní slovenský léčitel podniká ve velkém: Online léčba rakoviny za 3000 Kč a samaritánství z Maroka

Léčitel Ladislav tvrdí, že během života překonal až čtyři mozkové příhody a během své nemoci se setkal s Ježíšem, který mu předal dar léčit lidi dotykem. Podle vlastních slov dokáže díky tomu léčit „nemoci fyzické, ale v mnoha případech i nemoci ducha“.

Lidové léčitelství má na Slovensku silnou tradici. Předci Slováků tvrdili, že vše, co potřebujeme pro dlouhý, šťastný a zdravý život, najdeme v přírodě. Doba však pokročila a dnes mají lidé možnost předat se do rukou vystudovaných specialistů s vědomostmi a zkušenostmi. Přesto se mnozí se svými problémy stále obracejí na bylinkáře či mastičkáře, uvádějí svůj investigativní článek o zjevných podvodech jednoho vychytralého léčitele slovenské Aktuality.sk.

Problém je, že v mnoha případech jde pouze o samozvané léčitele bez jakékoli specializace, kteří mají jediný cíl – vydělat na neštěstí jiných lidí. Do této skupiny podle všeho můžeme zařadit i Ladislava Banga, který si říká Léčitel Ladislav. Způsob, jakým se podnikatel snaží pomoci svým pacientům, je totiž přinejmenším podezřelý.

„Liečiteľ Ladislav má na FB 52k followerov a podobně jako křesťanské sekty okráda hlavne Rómov.
To, že vypadá jako diskotékový vyhadzovač ze Žarnovice asi nikoho nepřekvapuje.“

„Léčitele Ladislava proslavilo video, ve kterém se v centru Žiliny snažil vyléčit mladého chlapce tím, že z něj vyžene očkování proti covidu.“

3000 korun za online pokec

Přestože Bango hovoří o schopnosti léčit dotykem, aktuálně pacienty uzdravuje přes videohovory prostřednictvím aplikací Whatsapp či Messenger. Ve snaze zjistit, kolik taková léčba stojí, napsala redakce serveru Aktuality.sk Ladislavovi přes dva falešné profily na dvou platformách. Zatímco na Messengeru ji odbyl s tím, že aktuální online sezení nerealizuje, na Whatsappu měli novináři více štěstí. Dozvěděli se, že soukromý videohovor stojí 125 eur (3000 Kč).

Aby novináři dopředu věděli, co za tuto částku očekávat, zeptali se také na to, jak léčba probíhá. Ladislav, respektive jeho asistentka, která jim odepisovala, je odkázala na online vysílání, které v té době běželo na Facebooku. Léčitel Ladislav se postupně spojoval s více lidmi, kteří svůj zájem vyjádřili v komentářích. Když mu řekli o svém problému, položil jim doplňující otázky.

Následně jim zadával různé úkoly. Měli například zavřít oči, nohama opisovat první písmeno křestního jména své matky či babičky, dotýkat se svých intimních partií, chodit po bytě či zvedat ruce nad hlavu. Ladislav takto během online vysílání, za přítomnosti stovek dalších připojených lidí, „vyvoleným“ léčil rakovinu konečníku, bolest kloubů, ale i psychické onemocnění.

Když si následně novináři Aktualit.sk chtěli domluvit konkrétní termín a detaily platby za online sezení, odpovědi se už nedočkali.

Podnikavý (ne)podnikatel?

Podle redakce nemá Ladislav Bango na své jméno zaregistrovanou žádnou živnost ani firmu. Podle zjištění obyvatelky Bratislavy Jany Kabátové, která se již déle věnuje kontroverznímu podnikání léčitele, služby poskytuje pod hlavičkou s. r. o. Karpav. Jana se podobně jako redakce Aktualit.sk snažila prokouknout Ladislavovy praktiky tak, že si s ním chtěla domluvit online setkání. Ladislav jí stanovil termín videohovoru a poslal jí i detaily k platbě.

Právě v detailech o příjemci figurovala firma Karpav jako název účtu, na který měla Slovenka převést částku sto eur (2400 Kč). Za firmou stojí Nadežda Radoská z obce Žlkovce, která má být zároveň Ladislavovou životní partnerkou.

Samaritán „léčí“ z Maroka

Ladislav se podle slov jeho asistentky aktuálně nachází v Maroku, kde „léčí nemocné děti“. Jeho pobyt v zahraničí je zřejmě také hlavním důvodem, pro který musel léčbu přesunout do online světa. Do té doby se realizoval napříč celým Slovenskem a neměl problém navštívit své pacienty osobně a věnovat se jim ať už individuálně, nebo skupinově, popsal server Aktuality.sk.

Další informace o tomto slovenském kontroverzím „léčiteli“ a jeho obchodech se svěcenou vodou a uzdravujích lektvarech přineseme v dalším článku.

Zdroj: aktuality.sk. Náhledová fotografie: Okan Caliskan z Pixabay