Už žádné platby v hotovosti v supermarketech? Plánují to Kaufland, Aldi a další

Přestane se brzy v Kauflandu a Lidlu platit v hotovosti? Německý technologický řetězec jde kupředu a přijímá pouze platby kartou. Nyní se ke svým plánům vyjadřují prodejci potravin.

V posledních týdnech se hodně diskutuje o konci tzv. EC karet při nákupech.

EC karta („electronic cash“ nebo „eurocheque“) je bankovní karta, se kterou může její držitel provádět bezhotovostní platby a vybírat hotovost z bankomatu .

Kaufland jako jeden z velkých prodejců potravin se pro echo24.de vyjádřil k důsledkům pro zákazníky. V roce 2023 se v supermarketech změní poměrně dost věcí. Kromě změn v klasické kartě Girocard by mohl brzy hrozit zánik hotovostních plateb.

Jak před několika dny informoval zpravodajský magazín Spiegel, německý technologický řetězec Gravis, který je úzce propojen se společností Apple, ruší hotovostní platby. Podle zprávy se toto opatření týká všech 40 poboček po celé zemi. Výše nákupu není rozhodující. Obchází nyní tento příklad? Jak to plánují potravinářští giganti jako Kaufland, Aldi a Lidl?

Nebudou již brzy moci zákazníci v Kauflandu, Lidlu a spol. platit hotově?


Konec systému Maestro na EC kartě přece neznamená pro majitele konec placení kartou v Německu. Existují alternativy. Ale obejít se bez hotovostních plateb v obchodech úplně? V důsledku pandemie Corony si mnoho zákazníků skutečně zvyklo platit výhradně kartou. To znamená, že společnosti Kaufland a Aldi by mohly zvážit přijetí nového přístupu k platebním metodám ve svých obchodech.

Pro společnost Gravis je toto rozhodnutí ekonomicky výhodné. Společnost vysvětluje časopisu Spiegel, že bezhotovostní platby jsou pro maloobchodníky „levnější a jednodušší“ a umožňují také „rychlejší procesy“.

Takto plánuje Kaufland řešit platební metody ve svých vlastních prodejnách.
Na dotaz serveru echo24.de zaujal Kaufland svým prohlášením jasné stanovisko ke zcela bezhotovostnímu placení. Potravinářský gigant z Neckarsulmu vysvětluje: „Chceme dát našim zákazníkům možnost platit způsobem, který jim nejvíce vyhovuje. Naši zákazníci proto samozřejmě mohou v našich obchodech i nadále platit v hotovosti.“

Společnost ze skupiny Schwarz dále uvádí, že od hodnoty nákupu 10 eur mohou zákazníci „vybírat hotovost u pokladen také pomocí své karty Girocard“. A k budoucnosti bez hotovostních plateb ve vlastních prodejnách se jasně vyjádřil i diskont Aldi Süd.

Aldi s jasným názorem na čistě bezhotovostní platby
Společnost naší redakci sdělila, že „čistě bezhotovostní placení není v současné době pro Aldi Süd plánováno“. Dále uvádí: „Všechny běžné platební prostředky, včetně hotovosti, budou i nadále přijímány“.

Zdroj: merkur.de. Náhledová fotografie: Pixabay.com/flyerwerk