Majonéza, víno, rtěnka, vosk: Jak se zbavit nežádoucích skvrn na oblečení i v bytě po bujarém silvestrovském večírku?

Silvestrovské oslavy se často pojí s menší mírou opatrnosti, která souvisí jak s dávkou alkoholu v krvi, tak intenzitou veselí. Stačí malá nepozornost a skvrna je na světě. Jak se zbavit obávaných fleků na koberci, potazích i oblíbeném oblečení, abyste ve výsledku neudělali víc škody než užitku? Přinášíme vám ozkoušené postupy.

Coca-cola, Pepsi-cola, Kofola

Na podobné havárie si budete muset pořídit technický glycerin, kterým skvrnu potřete a za cca půl hodiny ho smyjete teplou vodou. Pak ušpiněný kousek vyperte klasicky ve vodě s pracím přípravkem a nakonec vymáchejte.

Hořčice

Na čerstvou skvrnu od hořčice vám bude stačit vlažná voda s octem. Jeden díl octa rozřeďte pěti díly vody. Poté látku vymáchejte v čisté vlažné vodě.

Se zaschlou skvrnou si poradí šťáva z citrónu. Nakapejte ji na ušpiněnou část a nechte asi půl hodiny působit. Následně vyperte v teplé vodě s pracím saponátem.

Káva

Pokud sebe nebo ubrus polijete kávou, je třeba řešit zašpiněné místo hned.

Větší skvrnu namočte na pár minut do studeného mléka a následně vyperte v saponátu. Místo mléka můžete také použít horkou mýdlovou nebo saponátovou vodu.

Na menší flek stačí nakapat citrónovou šťávu a poté vyprat. Jestli nemáte citrón, poslouží vám dobře i octová voda nebo sůl, kterou nasypete na skvrnu a po chvíli vytřete vlhkým hadříkem.

Majonéza

Na skvrny od mastné majonézy použijte nejdříve benzin a poté vlažnou vodu s pracím saponátem.

Druhou možností je čištění pomocí husté směsi vytvořené z vlažné vody a enzymového pracího přípravku.

Rtěnka

Umazané místo pokapejte benzinem a přetřete mýdlem určeným k praní. Poté si vezměte na pomoc kartáček a postižené místo kartáčujte, dokud nevznikne pěna. Tu odstraňte a látku vymáchejte v teplé vodě.

Vajíčka

Skvrnu od vajíčka nechte zaschnout, lehce vykartáčujte a poté vyperte ve vlažné vodě s několika kapkami 3% čpavku. Na závěr můžete látku vymáchat ještě v octové vodě opět v poměru 1 (ocet) : 5 (voda). Stejným způsobem vyčistíte i vaječný koňak.

Víno

První pomocí při polití červeným vínem je posypání postiženého místa solí, případně pokapání citronem a následné vymáchání.

Netradičním postupem může být tzv. vyhánění čerta ďáblem, což znamená, že na červené víno okamžitě nalijete víno bílé. Poté mokré místo vysajete houbou namočenou do teplé vody.

Na bílé víno postačí teplá voda s univerzálním pracím prostředkem. Sílu roztoku můžete podpořit prací sodou (1 čajová lžička na 1 litr vody) nebo několika kapkami čpavku.

Vosk

Co nejvíce vosku seškrábejte nožem nebo žiletkou. Potom zasaženou oblast přežehlete přes savý papír. V případě potřeby látku dodatečně vyperte.

Zdroj: KADLECOVÁ, HANA. Babo, raď! aneb Kterak si pomoci v domácnosti. 1. vydání. Praha: PLEJÁDA, 2001. 96 s. ISBN: 80-86431-12-6, Náhledový obrázek: Pexels