Kultovní filmy, které musíte vidět z 60. let

Rok 1960 byl transformační dekádou v kultuře a kinematografie nebyla výjimkou. Se vzestupem evropské kinematografie a Nového Hollywoodu (tj. odklonem od zastaralého studiového systému) se diváci hrnuli, aby viděli filmy z různých žánrů, od sci-fi po horor, zatímco stále přijímají tradiční zábavu, jako jsou eposy, komedie a dramata.

Rosemary’s Baby (1968)

Hororová klasika Romana Polanského s Miou Farrowovou vypráví příběh katolické ženy v domácnosti Rosemary, která věří, že s jejím nenarozeným dítětem je něco strašně špatně.

Ptáci (1963)

Hitchcockova klasika, tento hororový film používal během produkce jak skutečné ptáky, tak mechanické. A zábavný fakt: aby přilákali skutečné ptáky během natáčení, mnoho herců filmu rozmazalo mleté maso a ančovičky na ruce!

Absolvent (1967)

V hlavních rolích Dustin Hoffman a Anne Bancroft, tento film se zaměřuje na nespokojeného postgraduálního studenta, který se romanticky zaplete jak s mladou ženou, tak s její matkou. Film obsahuje klasický soundtrack od Simon & Garfunkel.

Mary Poppins (1964)

Baví děti dodnes, kdo může zapomenout na ikonickou britskou chůvu? Poppins, kterou hraje Julie Andrews, bičuje rodinu do tvaru poté, co sestoupí z nebe s kouzelným deštníkem.

Kleopatra (1963)

Elizabeth Taylorová v dechberoucích kostýmech hraje v tomto filmovém mistrovském díle, které zaznamenává odpor mladé egyptské královny vůči imperiálním ambicím Říma.

Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil přestat se bát a milovat bombu (1964)

Film Stanleyho Kubricka, tato černá komedie je považována za jeden z největších filmů v historii kinematografie. Komedie se Slimem Pickensem v hlavní roli eskaluje sérii vojenských nehod až do bodu globální zkázy.

To Kill a Mockingbird (1962)

Nadčasový román Harper Lee jako stvořený pro stejně nadčasový film. Odehrává se v malém jižanském městečku a staví právníka Atticuse Finche proti nepřátelským místním obyvatelům v rasově motivovaném případu.

Snídaně u Tiffanyho (1961)

V tom, co se stalo nejznámější rolí Audrey Hepburnové, „Snídaně u Tiffanyho“ zaznamenává příběh Trumana Capoteho o Holly Golightlyové, ztracené dívce z venkova, která se stala městskou dívkou, která nemá svůj život úplně pohromadě.

zdroj: Starsinsider, Titulní obrázek: Pixabay.com/Darkmoon_Art