Hospodyně miliardáře Jeffa Bezose promluvila: Podmínky podobné otroctví

Uklízečka prý pro slavného zakladatele Amazonu pracovala téměř tři roky. Podle serveru Geek Wire se rozhodla zažalovat společnost Bezos kvůli špatným pracovním podmínkám.

Údajně byla vystavena rasové diskriminaci nebo odplatě ze strany členů Bezosova osobního personálu v jeho domě v Seattlu. Uklízečce údajně nebylo umožněno čerpat ani zákonem stanovené přestávky a navíc jí nebyl umožněn ani přístup na toaletu v práci.

Podle agentury Bloomberg hospodyně Mercedes Wedaaová, která v miliardářově rezidenci začala pracovat v září 2019, někdy pracovala 10 až 14 hodin denně. Jejím úkolem bylo také dohlížet na tým pěti až šesti uklízeček.

Na základě podaných stížností zaměstnanci neměli k dispozici žádný vyhrazený prostor pro odpočinek a snadno přístupnou toaletu. Proto byli nuceni jíst například v prádelně nebo vylézat oknem, aby se dostali do koupelny, kam neměli přístup.

„Tato obvinění jsme prošetřili, jsou neopodstatněná a budeme se proti nim bránit,“ uvedl v e-mailovém prohlášení Harry Korrell, právník zastupující miliardáře Bezose a další obžalované.

„Můj klient je mimořádně důvěryhodný,“ řekl advokát Patrick Leo McGuigan ze společnosti HKM Employment Attorneys LLP, který podal žalobu jménem uklízečky Wedaa.

„Je to tvrdě pracující Američanka, která se v oboru pohybuje už několik let a stará se o domácnost bohatých a vysoce postavených rodin. Nikdy neměla s nikým problém,“ pokračoval McGuigan.

Společnost Northwestern LLC, která pracuje pro Bezose, však uvedla, že její tvrzení o zakladateli Amazonu zpochybňuje. Podle nich měla Wedaa nakonec své přestávky pod vlastní kontrolou.

„Jako odpočívárny slouží dvě místnosti, v obou jsou místa k sezení, stoly, lednice, mikrovlnná trouba, kávovar, fritéza a občerstvení,“ uvedl anonym ze společnosti Northwestern LLC. „V blízkosti těchto odpočinkových místností je zaměstnancům k dispozici několik toalet. Denně byly zaměstnancům objednávány a dodávány bezplatné obědy,“ dodala.

Hospodyně, která podala žalobu na Bezose, pracovala především v jeho hlavním sídle v Seattlu, ale příležitostně i v jeho dalších domech.

„Stěžovatelka se považovala za zaměstnankyni Jeffa Bezose, stejně jako ostatní uklízečky,“ uvádí se v prohlášení anonymní osoby. „Někdy, když byla rodina Bezosových doma, s nimi žalobkyně dokonce komunikovala jako se svým zaměstnavatelem,“ uvádí se dále ve výpovědi.

Wedaa si údajně mohla sama určovat čas přestávek. Kromě toho dostávala ročně šestimístný plat a nikdy neoznámila žádné problémy v zaměstnání. Stalo se tak až poté, co byla propuštěna kvůli problémům s výkonem.

zdroj: Geek Wire, Bloomberg, Titulní obrázek:  Seattle City Council’s Flickr photostream