Makedonská jezera: Dovolená, kde si užijete pohodu i přírodu. Kde najdete pávy a pelikány?

Tahle místa ve vás budou rezonovat ještě dlouhé měsíce. Pláže, kde je veškeré vybavení, a jste na nich jen s místními. Výhled na tajuplné kopce Albánie. A neskutečně bohatá příroda i kulturní bohatství. Makedonská jezera si vychutnáte.

Jako zjevení

Když k nim přijíždíte, zřejmě nic moc neočekáváte. O to větší bude překvapení, když si na ohridské pláži poprvé smočíte nohy. Voda je průzračná a příjemná. V restauraci se najíte za skvělé ceny, jídla jsou příjemná, s vůní exotiky. Užíváte si výhled na vodní hladinu. Společnost vám dělají místní a několik zahraničních turistů. Davy zde rozhodně nečekejte.

Zátoka kostí

Bay of Bones, Mnichovgrad. Tohle místo si zapište za uši, protože jej rozhodně nesmíte vynechat. Muzeum na vodě vás zavede do roku 1000 před naším letopočtem, kdy lidé obývali vesničku na kůlech přímo nad vodou. Uvidíte nádobí, světnice, ale třeba také dětskou postýlku. Vydejte se proti proudu času.

Za zvuku pavího zpěvu

Na břehu Ohridského jezera vás čeká další zastávka – klášter Sveti Naum. Ten založil Naum, žák Cyrila a Metoděje, již během 9. století. Postupem času se stal vzdělávacím i kulturním centrem. Podle legendy můžete přiložit ucho k hrobce zakladatele kláštera a uslyšíte, jak mu stále bije srdce. Než se vydáte na příjemnou plavbu malými loďkami po řece Černý Drin, dosyta si užijte paví zpěvy opeřených obyvatel klášterního komplexu. Mohou si dělat co chtějí. Zdatnější z nich dokonce vyletí na střechu.

Přes kopec k dalšímu jezeru

U kláštera Sveti Naum, nebo také na Samuelově pevnosti ve městě Ohrid, jste možná potkali nějaké turisty. Proto je na čase se vydat o kousek dál. Cestou plnou zatáček vystoupejte a poté klesejte k dalšímu z jezer. Vítá vás Prespanské jezero. Dříve ráj rybářů, dnes spíše rezervací, která se snaží zachovat přírodní krásu. Kromě jiného je zde možno pozorovat kolonii dalmatských pelikánů, největší v Evropě.

Už se těšíte, až se do tohoto krásného kraje vydáte?

Zdroj: lonelyplanet.com, tourismmacedonia.gov.mk. Náhledová fotografie: Gettyimages