Tip na dovolenou: V podceňovaném evropském ráji jste za 110 minut, stačí vám pár eur a máte klid

Albánie se nachází v severozápadní části Balkánského poloostrova. Její západní část leží na pobřeží Jaderského moře, zatímco ta jihozápadní je omývána vodami Jónského moře. 

Velkým lákadlem k cestě do Albánie může být rychlá letecká dostupnost. Například s největší českou leteckou společností Smartwings se dostanete přímým letem z Prahy do hlavního města Tirany (které se nachází přibližně uprostřed země), za hodinu a padesát minut. Letenky navíc lze sehnat za velmi příznivé ceny, už za pár desítek eur.

Albánie je dostupná i pro lidi, kteří nevyhledávají lety, místo toho preferují nastoupit do vlastního auta a přijet do vysněné dovolenkové destinace na čtyřech kolech, píše web Interez. Nejrychlejší trasa z ČR do Tirany (podle Albanie-cestovani.cz) vede přes Bratislavu, Budapešť, Bělehrad a Niš a Prištinu. Z Prahy měří kolem 1500 km (zhruba 16 hodin jízdy) a její hlavní výhodou je, že po většinu cesty pojedete po dálnici. Jen pozor, v Kosovu neplatí zelená karta, budete si muset koupit zvláštní pojištění.

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé cestují na dovolenou do Albánie, jsou pláže, které lze označit za nejkrásnější v Evropě, uvádí web Pickwisa. Jsou široké a omývané nádherným azurovým mořem. Na své si zde přijdou nejen milovníci písečných pláží, ale také oblázkových.

Podle webu Numbeo jsou životní náklady v Albánii zhruba o 20 % nižší než ve střední Evropě a nájemné je až o 40 %. V restauraci střední třídy zde zaplatíte za dvě osoby v průměru 25 eur a za velké pivo 1,30 eura.

Další výhodou Albánie je to, že je zde teplo i v září či dokonce začátkem října. Teplota vzduchu i vody je v tomto období stále příjemná. Hlavní sezóna zde trvá od června do září, kdy teplota vzduchu dosahuje příjemných 28 °C a teplota vody 24 °C.

zdroj: https://pickvisa.com, https://intellinews.com, www.numbeo.com, Titulní obrázek: Unsplash – Pláž Gjipe na Albánské riviéře mezi obcemi Dhermi a Himara asi 4 hodiny od hlavního města Tirany. V kopcích nad pláží je několik starých bunkrů z komunistické éry Albánie. Fotka od Renaldo Kodra z Unsplash