Delikatesy z lokálních surovin, útulné kavárny, nižší ceny: 6 důvodů, proč navštívit Polsko na podzim

V Polsku se podzimní sezóna nazývá  Złota Polska Jesień (Zlatý polský podzim) a nemohla být pojmenována příhodněji. Je mnoho krásných míst v podzimním období po celém světě, ale málokteré je tak velkolepé jako v Polsku.

Pohádkové lesy jsou nasvíceny odstíny zlaté, červené, žluté a oranžové. Listí padá na zem a křupe vám pod nohama, jak se roční období začíná měnit. Měsíc padajícího listí se řekne polsky stejně jako česky – listopad. Polsko-americký pár Damian a Elizabeth, žijící v Polsku, na webu Keytopoland.com sestavil seznam důvodů, proč byste měli navštívit našeho severního souseda právě teď na podzim:

1. Barvy podzimu (samozřejmě)

Podzim v Polsku je zlatý. Toto barevné období obvykle vrcholí v polovině října, kdy se stromy oblékají do teplých zářivých barev. Počasí je mírné a je ideální čas na procházku lesy v přírodě nebo v některém z mnoha městských parků. Při procházce parkem ve městě při šlápnutí na křupavé listy a popíjení horkého nápoje přichází takový nostalgický pocit. Tento zážitek je ještě kouzelnější, když se nacházíte v centru historického evropského města, vyznává se Elizabeth.

2. Méně davů

Je všeobecně známo, že letní měsíce jsou nejrušnější pro cestování kdekoli na světě. To platí i v Polsku. Pokud máte zájem vidět především pamětihodnosti, když je méně rušno, podzim vřele doporučuji. V Polsku (a ve většině Evropy) se děti vracejí do školy prvního září, takže turistická místa jsou méně přeplněná rodinami a studenty. Čekací doba na vstup do muzeí a dalších atrakcí je kratší a tržiště jsou mnohem méně vytížená.

3. Lepší ceny

Protože je léto hlavní sezónou, ceny za hotely a další atrakce jsou na vrcholu. Pokud se rozhodnete navštívit Polsko mimo sezónu, dostanete se celkově na lepší ceny. Je také větší dostupnost v menších butikových ubytovacích zařízeních.

4. Ideální teplota

Možná jste to nevěděli, ale v Polsku je v létě horko. Pokud nenajdete pěknou klimatizovanou restauraci nebo obchod, do kterého byste mohli vkročit, může být problém překonat vedra. Září a říjen nabízejí ideální teplotu. Můžete strávit hodiny procházkou po městě, aniž byste se přehřáli nebo mrzli. Pokud se ochladí, můžete se kdykoli zahřát v kavárně. Což mě přivádí k dalšímu bodu…, píše Elizabeth.

5. Útulné kavárny

Kavárna v centru Varšavy. Fotka od Jacek Dylag z Unsplash

Polsko je domovem neuvěřitelně útulných kaváren. Nabízejí perfektní místo, kde si můžete posedět u horkého nápoje a číst si, sledovat lidi nebo klábosit s vašimi společníky na cestách. Kavárny v Polsku jsou také známé svým sortimentem lahodných dortů a dalších dobrot, které si můžete vychutnat ke kávě.

6. Sezónní suroviny

Jídlo v Polsku je vynikající. Když spojíte výborné recepty s čerstvými sezónními surovinami, jste v labužnickém nebi. Během podzimu je kuchyně zaměřena na kořenovou zeleninu, jako je zelí, dýně, brambory, mrkev a červená řepa. K dispozici je také řada čerstvého ovoce včetně jablek, hrušek, broskví a švestek. Restaurace servírují lahodná jídla z těchto čerstvých surovin. Populární je nyní zde chodit do lesa na houby. Mnoho restaurací také servíruje tyto „divoké lahůdky“ na svých menu, poznamenává Američanka Elizabeth dalšímu důvodu, proč si Polsko zamilujete, a nejen na podzim.

Zdroj: keytopoland.com. Náhledová fotografie: Mateusz Zatorski z Unsplash: Black Point Café, Wroclaw (Vratislav), Polsko.