Máte co do činění s psychopatem? Podle studie ho může usvědčit 5 komunikačních znaků. Například jsou skvělými vypravěči příběhů

Nedávná studie naznačila, že až 1 z 22 lidí může být psychopat. Informoval o tom například deník New York Post. V praxi to znamená, že během dne můžete narazit alespoň na jednoho z těchto lidí.

Jsou to skvělí vypravěči

Mají dar mluvit, jsou přesvědčiví a vyprávějí květnaté a zajímavé příběhy. „I když se v některých příbězích představují jako oběti, většina z nich se v příbězích pravděpodobně představí jako hrdinové. Všechny jejich příběhy vycházejí z touhy získat si důvěru posluchačů a manipulovat s nimi,“ uvádí Inc.

Často komunikují v minulém čase

Psychopati často používají slovesa v minulém čase ve větší míře než ostatní lidé. Například větu – „Myslím, že je to dobrý nápad“ by lidé trpící psychopatií řekli takto: „Myslel jsem si, že je to dobrý nápad.“ Vědci se domnívají, že k tomu dochází proto, že tito jedinci oddělují své chování od prostředí, ve kterém se nacházejí.

V popředí je vždy on

Já, já a zase já! Psychopat nevnímá pocity a potřeby druhého, a proto se vše točí kolem něj: „Psychopat, který se například přizná k vraždě, bude většinu času mluvit spíše o tom, co jedl k obědu a co chtěl tímto činem finančně získat, než o tom, jak jeho chování ovlivnilo ostatní lidi.“

Absence emocionálního rozměru

Psychopatům chybí empatie, soucit a hluboké prožívání emocí. Ve větách jako např: „Miluji tě“ nebo „Zbožňuji tě“ prožívá asi tolik vnitřních emocí, jako když mu uvaříte kávu nebo podáte ovladač od televize.

Mluví pomalu a tiše

Dalo by se očekávat, že psychopat bude zdůrazňovat svá slova. Podle této studie však mluví „kontrolovaně“. Zapomeňte na hlasitá slova nebo emotivní projev. Volí neutrální tón hlasu. „Výzkumníci mají podezření, že klidné chování vytvářejí záměrně, protože jim pomáhá získat větší kontrolu v osobních interakcích,“ uvádí Inc.

zdroj: New York Post, Titulní obrázek: Pixabay.com/Sammy-Sander