Mimozemšťané se mohou zajímat pouze o pozemské technologie, tvrdí studie

Otázka, zda jsme ve vesmíru sami, zůstává jedním z největších filozofických hlavolamů naší doby. I když se zdá téměř nepředstavitelné, že naše civilizace je ve vesmíru sama, faktem zůstává, že jsme dosud neviděli žádný důkaz o opaku.

Fermiho paradox, který zdůrazňuje rozpor mezi pravděpodobnou existencí mimozemských civilizací a skutečností, že jsme se s žádnými ještě nikdy nesetkali, naznačuje, že buď tam žádní mimozemšťané nejsou, nebo jsou tak vzácní, že je nepravděpodobné, že bychom se s nimi někdy setkali.

Nyní astrofyzik Amri Wandel z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě předložil další možnost – co když je život ve vesmíru tak běžný, že inteligentní mimozemšťané mají zájem pouze o komunikaci s civilizacemi vlastnícími pokročilé technologie?

I když určitě máme technologii, problém by mohl spočívat v tom, že důkazy o tom budou pravděpodobně obzvláště obtížné detekovat na obrovské vzdálenosti mezi obydlenými světy.

Pokud v našem galaktickém sousedství není někdo v okruhu několika desítek světelných let, kdo by naslouchal těmto typům signálů, je nepravděpodobné, že by si byl vůbec vědom naší technologie.

Mohlo by to být také tím, že naše technologie je prostě příliš primitivní na to, aby nás něco zajímalo.

zdroj: Live Science, Mirror.co.uk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Pawel86