Kolik koní vidíte na obrázku? Odborníci uvádějí zcela jiné číslo než sama autorka

Obraz koní od americké umělkyně Bev Doolittleové se stal virálním na internetu a je klasifikován jako optický klam. Dílo s názvem Pintos však vyvolalo bouřlivou debatu o tom, kolik koní se v něm skrývá. Jak uvedl server LADBible, podle jednoho z badatelů je na obraze až sedm koní, ale uživatelé na sociálních sítích jich našli pouze pět.

Doolittlová obraz údajně namalovala v 70. letech 20. století a pomocí linií, barev a vzorů vytvořila optické iluze a skryté významy. Na obrázku je skupina kaštanových koní na zasněženém pozadí amerického jihozápadu. „Čáry sněhu ve skalách splývají s bílou barvou koní. Přesto jsou tvary barev na zvířatech stejné jako skály za nimi,“ uvedl Art Discovery.

Výtvor se později dostal na webové stránky americké národní instituce Kids Environment Kids Health, kde jeden z vědců uvedl, že na obraze je až sedm koní. To však neodpovídá výpovědi samotné Doolittleové, která uvedla, že jich bylo pouze pět. „Slyšeli jsme, že na obrázku by mělo být sedm koní, včetně některých částí, jako je hlava a zadek,“ uvádí web.

Vědec z ústavu poskytl vlastní vyjádření a prozradil, jak postupoval při zjišťování počtu zvířat. „Vidím jednoho vlevo, jak se dívá ven, a uprostřed jsou čtyři tváře seskupené blízko sebe. V této skupině zakrývá hnědý nos druhého zleva pravou stranu obličeje koně, který je přikrčený nejníže. Úplně vpravo je malý hřebec stojící bokem a nad ním je zadní část sedmého,“ řekl.

zdroj: LadBible, Art Discovery, Titulní obrázek: Pixabay.com/Conquero