Miriam Rodríguezová zasvětila svůj život hledání vrahů své dcery – a pak byla sama zavražděna

Až do konce života Miriam Rodríguezovou pohlcovala jedna věc: spravedlnost. Její 20letá dcera Karen byla v roce 2014 unesena a zabita členy mexického kartelu a Rodríguez se rozhodla dopadnout každého únosce své dcery.

Její pátrání ji vedlo ke změně vzhledu, k prohledávání domovů členů kartelu a k trávení hodin procházením sociálních médií hledáním stop. Rodríguezová nosila pistoli a často sama pronásledovala únosce své dcery, někdy je pronásledovala pěšky, dokud nedorazila policie.

Rodríguezova houževnatá honba za spravedlností z ní udělala v mexickém San Fernandu hrdinku. Ale i to jí udělalo nepřátele. A na Den matek v roce 2017 byla 57letá žena zastřelena před svým domem.

Pro Miriam Elizabeth Rodríguez Martínez se vše změnilo 23. ledna 2014. Ten den, když její 20letá dcera Karen Alejandra Salinas Rodríguezová projížděla San Fernandem, zastavily vedle ní dvě auta. Ozbrojení muži si vynutili cestu do jejího auta a pak s ní odjeli.

Rodríguez a její rodina strávili několik následujících týdnů snahou přivést Karen domů. Věděli, že byla unesena členy kartelu Zetas – odnože kartelu Perského zálivu – o nichž bylo známo, že unášejí nevinné lidi a používají jejich výkupné k financování kartelových operací.

Jak píše The New York Times, Karenini blízcí se snažili dodržovat všechny pokyny kartelu. Zaplaveni záplavou telefonátů, hrozeb a požadavků si vzali půjčku na zaplacení Karenina výkupného a nechali pytel peněz na místě odevzdání. Přesto se Karen nevrátila domů.

Miriam Rodríguezová neměla jinou možnost, a tak požádala o schůzku s členem kartelu. K jejímu překvapení jeden souhlasil. I když jí řekl, že neví, kde Karen je, nabídl jí pomoc za 2 000 dolarů. Rodríguezová zaplatila poplatek, který nikam nevedl. Ale také se dozvěděla jméno mladého muže: Sama.

S touto informací v ruce Rodríguezová našla první stopu. Řekla své přeživší dceři, že věří, že Karen je mrtvá, ale že si nedá pokoj, dokud nedopadne Kareniny únosce.

Rodríguezová zjistila, kde Sama bydlí, ale stále potřebovala více informací. Aby se nepozorovaně proplížila po jeho okolí, obarvila si vlasy na červeno, oblékla si starou uniformu a mluvila s jeho sousedy pod záminkou, že provede „průzkum“. A poté, co byla ignorována úřady, Rodríguezová konečně našla spojence ve federální policii, který byl ochoten jí pomoci.

„Když vytáhla své složky na stůl, nikdy jsem nic podobného neviděl,“ řekl anonymní policejní velitel deníku The New York Times. „Podrobnosti a informace shromážděné touto ženou, která pracovala úplně sama, byly neuvěřitelné.“

Ačkoli Sama unikl zatčení poprvé, policie byla schopna ho nakonec zadržet. Sama prozradil policii jména dalších členů kartelu, kteří vrhli ještě více světla na Karenin únos. Jeden z nich dokonce souhlasil, že vezme policii na ranč, kde byla Karen zabita.

Na ranči našel Rodríguez Karenin šátek, polštář z jejího náklaďáku a jednu z jejích stehenních kostí. Pak pokračovala v pátrání, aby našla Kareniny vrahy.

Celkem Miriam Rodríguezová pronásledovala 10 členů kartelu, kteří hráli roli v únosu její dcery. Mnozí opustili kartel a pokusili se začít znovu jako znovuzrození křesťané nebo prodavači květin, ale Rodríguez pro ně neměl mnoho sympatií.

Rodríguezová skutečně způsobila v San Fernandu rozruch. Nejen, že se utkala s mocným nepřítelem, ale Rodríguezová byla také výzvou pro způsob života. Zdálo se, že si uvědomuje nebezpečí své práce a poznamenala, že nemá strach ze smrti.

„Je mi jedno, jestli mě zabijí,“ řekla Rodríguezová svému příteli podle The New York Times. „Zemřela jsem v den, kdy zabili mou dceru. Chci to ukončit. Zlikviduji lidi, kteří ublížili mé dceři, a oni si se mnou mohou dělat, co chtějí.“

V březnu 2017 29 vězňů vykopalo tunel a uteklo z věznice v Ciudad Victoria, kde byli uvězněni únosci Karen. Miriam Rodríguezová požádala o policejní ochranu a místní policie souhlasila s vysláním hlídek, uvedl deník The Guardian.

Ale 10. května, v den, kdy Mexiko slaví Den matek, ji nebezpečí spojené s Rodríguezovou prací dostihlo. 57letá žena se dobelhala k domovním dveřím o berlích – nedávno si zlomila nohu při pronásledování podezřelého – když bílý Nissan řízený uprchlými vězni zastavil před jejím domem.

Na Rodríguezovou asi desetkrát vystřelili a pak odjeli. Její manžel ji našel rozvalenou na příjezdové cestě. V ruce měla kabelku, kde měla pistoli.

zdroj: The Guardian, The New York Times, Titulní obrázek: Pixabay.com/JAKODOMA