Město zahltily vražedkyně. Vědci požádali o pomoc jeho obyvatele

Podle vědců se v posledním desetiletí v Polsku výrazně zvýšil výskyt vražedného druhu, a to i přesto, že je zařazen na seznam těch ohrožených. Pouze v severní části země zůstává výskyt tohoto hmyzu vzácný.

Vědci žádají uživatele internetu o fotografie kudlanky nábožné po „explozi“ ve městě Lodž. Právě zde vědci vyzvali uživatele internetu, aby jim poslali fotografie všech kudlanek nábožných, které ve svém okolí uvidí. Stalo se tak poté, co se jich ve městě objevilo nebývalé množství, píše polský web Science in Poland.

Mapa výskytu

Profesorka Agnieszka Soszyńska-Majová, předsedkyně Lodžské pobočky Polské entomologické společnosti, uvedla: „Žádáme obyvatele na sociálních sítích, aby se zapojili do projektu vytvoření mapy výskytu a pozorování kudlanky nábožné v Lodži a okolí, zkrátka aby zachytili náhlý výskyt tohoto neobvyklého hmyzu v našem městě. Pokud někdo zpozoruje kudlanku nábožnou ve svém bytě, na balkoně, v parku, na louce, na pozemku, na zahradě, vyfoťte ji (pokud je to možné) a uveďte místo a datum v příspěvku na facebookové stránce Lodžské pobočky Polské entomologické společnosti.“

Horká Lodž je přitažlivá

Lodž je „městským tepelným ostrovem“ a vysoké teploty letošního léta a investice do „květinových luk“ mohly přispět k rychlému nárůstu výskytu kudlanek.

Nechat žít

Vědci zdůrazňují, že navzdory své velikosti hmyz člověku neublíží. Vzhledem k tomu, že kudlanka je pod ochranou, žádají také, aby jí lidé neubližovali či ji dokonce nezabíjeli. Kudlanka nábožná se nesmí chytat, ani chovat jako domácí zvíře, ani se nesmí odstraňovat její vajíčka. (Kudlanky jsou hmyz s nedokonalou přeměnou – to znamená, že nemají žádné stadium larvy ani kukly. Malé kudlanky se líhnou přímo z vajíčka. – pozn.). Pokud vám hmyz vletí do bytu, měl by být opatrně vynesen ven, radí web Scienceinpoland.

Porovnání velikosti kudlanky nábožné s lidskou rukou. Je to kus a v Polsku přemnožený. Fotka od Julissa Helmuth z Pexels

Samičky jsou dravé

Ve srovnání s jiným zástupci polské fauny je kudlanka velkým druhem: samičky mohou dorůstat délky až 9 cm. Je to dravec a své charakteristické dravé přední nohy používá k lovu většího hmyzu, obvykle sarančat a kobylek.

…a také (smrtelně) žravé

Kudlanky jsou poměrně žravé. Navzdory všeobecnému přesvědčení, že samičky požírají samečky, však páření tohoto hmyzu končí stětím samečka v méně než 30 % případů.

Jak a kde žijí

Dospělí jedinci se objevují od srpna do října. Po páření samička na rostlinu naklade ootéku (ootéka, též vaječná schránka – schránka sloužící k ochraně vajíček v období vývoje zárodku – pozn.), obsahující 100-200 vajíček. Larvy se objevují po přezimování. Kudlanky nábožné jsou vysoce teplomilný hmyz, přirozeně se vyskytují na suchých a teplých loukách středních lesů, pastvinách, vřesovištích, okrajích borových lesů, v pustinách a úhorech. Jejich štíhlý tvar a světle zelené nebo žlutohnědé zbarvení jim umožňuje dobře splynout s okolím a v přírodě je lze jen obtížně spatřit.

Zdroj: https://scienceinpoland.pl. Náhledová fotografie: Macro Photography z Pexels: Detail hlavy kudlanky nábožné