Na cestách: V Garmisch-Partenkirchenu zajděte na papouška do 70 let staré restaurace

Již více než rok vedou vyhlášenou restauraci dvě mladé ženy – se svěžími, inovativními nápady. Café Max na náměstí Josefsplatz bylo otevřeno již v roce 1952, zažilo nespočet příběhů a je nedílnou součástí místní historie Garmisch-Partenkirchenu. 

Krávy u pultu v Café Max na náměstí Garmischer Josefsplatzt? Tehdejší majitel, cukrář Max Dorfmeister, jeho žena Emma a přítomní hosté byli po otevření v létě 1952 ohromeni, když přijímali hlasité bučící návštěvníky. To se opakovalo několikrát, když zvířata přišla večer z pastvy a za hlasitého cinkání kravských zvonců sama odešla do svých domovských stájí.

Zbourali starou a přestavěli na novou

Dobytek, který byl mezitím prodán sousedním sedlákům, se však dlouho nesmířil s tím, že na místě jejich chléva a hnojiště nyní stojí nový dům s terasou. „Byla to první poválečná kavárna ve městě, která byla otevřena před 70 lety,“ říká Karolina Kleislová, rozená Baaderová, jejíž rodiče nechali starou nemovitost zbourat a přestavět včetně pokoje pro hosty a elektrodílny. Dochovaly se pouze staré sklepní klenby, které jsou datovány do 16. století.  „Když tehdy hledali název podniku, jméno prvního nájemníka Maxe se zdálo vhodné,“ ví Karolina Kleislová z vyprávění.

Teprve po válce byl starý dům i se stájemi zbořen a znovu postaven. Schäfer / Flickr

Restaurace, která v Ga-Pa nikdy předtím neexistovala

Café Max si za sedm desetiletí své existence získalo jméno mezi místními obyvateli i turisty. Každý ze střídajících se provozovatelů měl svou specialitu.

Zatímco Dorfmeisterovi, kteří zde zůstali 14 let, měli oblíbenou domácí zmrzlinu, Holanďané Richard a Annemie Nieuwenhuijsenovi, kteří zde pracovali do roku 1985, měli nápad na bistro. V souladu se stylem tohoto místa pořídili nábytek z Francie. Tímto bodovali, protože bistro bylo pod Alpspitze stejně nové jako steaky s různými saláty a bagetami, které se podávaly. Obyvatelé Garmische dodnes vzpomínají na francouzské bistro a aprés-ski večírky, které se zde konaly, stejně jako na slavné hosty. Dokonce přijel i televizní štáb a natočil reportáž do pořadu „Drehscheibe“ televize ZDF.

Následující majitel Peter Lüder a jeho maminka lákali hosty kromě na koláče a výborné cibulové polévky také na papouška. Když odešli, další nájemci se střídali častěji, dokud v roce 2015 nepřevzal vedení Hannes Kleißl, který však nepřežil zavírání v souvislosti s koronavirem. V únoru 2021 byla otázka provozovatele opět nevyřešená.

Dvě nové a mladé nájemnice přinášejí závan čerstvého vzduchu

Ne na dlouho, protože Annika Försterová (27) a Esra Yilmazová (25) si už víc než rok plní svůj sen o samostatné živnosti a vlastní kavárně. Kromě praktických zkušeností z gastronomie a spousty vášně mají obě dokonce vystudovanou obchodní administrativu. Rodiny – otec Anniky je cukrář – a přátelé je podporují a jsou přesvědčeni o jejich moderním pojetí. „Podívala jsem se po světě a přivezla si různé nápady,“ říká Försterová. 

Místní zvláštnost

Host si může sestavit vlastní snídani a náplň svých wrapů. „V důsledku toho téměř žádné jídlo neskončí v koši na organický odpad.“ V úvahu připadá i vegetariánská a veganská strava. Vkusně a s láskou navržené jsou nejen talíře, ale i celý interiér v pokojích pro hosty a na terase.

Plno akcí

Náměstí Josefsplatz je speciálním místem, protože odtud vycházejí historické a oblastní krojované průvody, procházejí tudy procesí a maškarní průvody. Café Max je součástí místní historie Garmische.

Zdroj: merkur.de. Náhledová fotografie: Mikhail Deynekin/ CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons