Podívejte se na 10 nejkrásnějších plemen koní na světě

V průběhu historie existoval přirozený vztah mezi koněm a člověkem. Koně si ve společnosti vydobyli zvláštní místo v historii, protože sloužili člověku ve válce, mobilitě, produktivitě a zemědělství. Kůň hrál velkou roli v přispívání k posílení civilizace. Kvůli tomu si získal mnoho uznání a cti. Když přemýšlíte o koních, přichází na mysl velké kvality a ctnosti, jako je například šlechta, moc, milost, síla, svoboda a krása. Koně jsou výjimečně krásné bytosti. Zde je 10 nejkrásnějších a nejoblíbenějších plemen. Které z nich jsou vaše oblíbené? 

ilovenature.world

10. Morganský kůň

Morganský kůň je jedno z nejčasnějších plemen a bylo vyšlechtěno ve Spojených státech. Sloužil v mnoha rolích v průběhu americké historie jako kočárové koně nebo jezdecká zvířata. Toto plemeno je známé a oceňované pro svou všestrannost. 

ilovenature.world

9. Haflinger 

Plemeno Haflinger bylo vyšlechtěno na konci 19. století v Rakousku a Itálii. Haflinger má obecnou kaštanovou barvu. Mají výraznou chůzi, která je popsána jako energická a hladká. Mají mnoho svalů, ale i přesto jsou stále elegantní. Zatímco toto specifické plemeno bylo vyšlechtěno v 19. století, jeho rodový původ může být stopován zpátky do středověku.

ilovenature.world

8. Marwari kůň

Marwari kůň je vzácné plemeno z oblasti Marwar (Indie). Mohou být snadno identifikovány svými jedinečnými, vnitřně otáčivými špičkami uší. Je to vytrvalé plemeno, které pochází z křížení arabských koní s nativními indickými poníky. Tito koně byli vyznamenáni za svou loajalitu a statečnost na bojišti. 

ilovenature.world

7. Appaloosa 

Toto americké plemeno je nejznámější pro svou výraznou skvrnitou srst. Plemeno bylo vyšlechtěno v Severní Americe, ale původem je ze Španělska. Plemeno téměř zmizelo po válce v roce 1877, ale díky některým specializovaným chovatelům se toto plemeno stalo jedním z nejoblíbenějších plemen. Appaloosa byl jmenován oficiálním státním koněm Idaho v roce 1975.

ilovenature.world

6. Mustang 

Mustang je často uváděný jako „divoký kůň“, i přes to, že jsou potomky dříve domestikovaných koní. Originální koně Mustang byli koloniální španělští koně, ale v průběhu doby se míchali s jinými koňmi. Mustang je obecně a známý pro dobrou vytrvalost.  

ilovenature.world

5. Akhal-Teke 

Plemeno Akhal-Teke je státním znakem Turkmenistánu. Jsou známé svou rychlostí, vytrvalostí, inteligencí a výrazným kovovým leskem. Jejich lesklá srst jim získala přezdívku „Zlatí koně“. Kromě toho, že jsou krásné, jsou skutečně velmi odolné a přizpůsobené zejména k přežití v těžkých klimatických podmínkách.

ilovenature.world

4. Andaluský kůň

Andaluský kůň je také známý jako „čistý španělský kůň“ a je to kůň chovaný na Pyrenejském poloostrově. Ačkoli můžete vysledovat jeho původ 1000 let zpět, oficiálně bylo uznané jako plemeno v 15. století. Během historie byl Andaluský kůň uznán za svou statečnost jako válečný kůň a šlechta ho velmi cenila. Toto plemeno bylo také používáno jako nástroj pro diplomacii španělskou vládou a králi, protože jezdili napříč Evropou právě na Andaluských koních. I když mají historii jako válečníci, jsou také známí svou inteligencí, citlivostí a poslušností.  

ilovenature.world

3. Irský cob

Irský cob je původem z Britských ostrovů, ačkoli je spojován zejména s Romy cestujícími z Británie a Irska. Tento kůň nebyl považován za plemeno až do roku 1996. Toto plemeno je velmi ceněné díky jeho dlouhé hřívě, která začíná pod kolenem a teče až přes kopyta. Irský cob byl vyšlechtěn Romy Velké Británie, aby tahali vozy, ve kterých žili a cestovali.

ilovenature.world

2. Arabský plnokrevník

Arabský plnokrevník je svým výrazným tvarem hlavy a vysokým ocasem jedním z nejznámějších na světě. Toto plemeno je z Arabského poloostrova a je jedním z nejstarších na světě. Existuje archeologický důkaz, který říká, že toto plemeno je stopováno přinejmenším 4500 let. Během historie se toto plemeno rozšířilo po celém světě prostřednictvím války a obchodu. Arabské pokrevní linie se vyskytují téměř ve všech moderních chovech díky své rychlosti, rafinovanosti, vytrvalosti a silným kostem.  

ilovenature.world

1. Fríský kůň 

Fríský kůň získal v roce 2016 veliký titul „Nejkrásnější kůň světa“. Toto ohromující plemeno vzniklo ve Frísku v Nizozemsku. Nedovolte, aby vás jejich velikost oklamala, toto plemeno je překvapivě hbité a půvabné. Předpokládá se, že během středověku v Evropě byli předkové tohoto vznešeného plemene ve vysoké poptávce jako váleční koně kvůli své schopnosti nosit rytíře v brnění. Přes jejich popularitu ve středověku toto plemeno vlastně téměř zmizelo, ale v posledních desetiletích Fríský kůň opět roste na popularitě. 

Zdroj a obrázky: ilovenature.world