Nečekaný objev v jádru naší planety by mohl přepsat učebnice

Tým australských vědců objevil v jádru naší Země něco, o čem jsme dosud neměli tušení.

Jedním ze základních faktů geologie je, že naše Země má čtyři vrstvy: zemskou kůru, plášť a vnější a vnitřní jádro, uvádí salon.com.

Podle nové studie však tento model nemusí být zcela správný. Vědci z Australské národní univerzity tvrdí, že vnitřní část zemského jádra může mít dvě odlišné vrstvy. Ve studii se také uvádí, že tým vědců dospěl k těmto výsledkům po analýze tisíců modelů vnitřního jádra Země. Tato data podrobili speciálnímu vyhledávacímu algoritmu.

Tým zkoumal, jak dlouho trvá, než seismické vlny projdou naší planetou. Při svém experimentu vycházeli z údajů, které po několik desetiletí shromažďovalo Mezinárodní seismologické centrum. Díky tomuto experimentu se mohli dozvědět více o tom, jak složení různých vrstev Země ovlivňuje vlastnosti seismických vln.

Stephenson dodává, že v tuto chvíli jsou pro ně výsledky záhadou a nemají dostatek informací, aby mohli vyvodit jasné závěry. Jejich výzkum však naznačuje, že v hloubce 650 km, ve vnitřní části zemského jádra, se může nacházet další vrstva. Tým se však nejprve chtěl ujistit, že to, co vidí ve výsledcích, jsou definitivní důkazy, a ne jen chybné údaje.

zdroj: salon.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/WikiImages