Nejbohatší lidé světa se nedostali k penězům díky štěstěně, ale pomohl jim vytříbený čich na příležitosti. Právě krize považují za největší příležitosti, které se v dějinách lidstva neopakují na denní bázi.
Ke slavné radě Rothschildů, že „nakupovat je třeba, když je v ulicích krev“, se přidávají další ověřené rady lidí, kteří to s penězi umějí. Co dělají ve chvílích krize (téměř jakékoliv) oni?
Učte se od úspěšných
Číst ekonomické zprávy, prognózy, čísla a negativní komentáře lidí na sociálních sítích nestačí k tomu, abyste na (jakékoliv) krizi vydělali. Protože ti, kteří skutečně aktuálně zhodnocují svůj majetek, se neřídí planými odhady, ale svými instinkty. Chcete-li vydělat, učte se od těch, kteří to umějí. Ne od těch, co vedou celý život jen plané řeči.
Ray Dalio (*1949)
Tento americký miliardář je známým investorem a pánem hedgeových fondů. Je doslova králem spekulativních obchodů ve finančním světě. Jeho charakteristickým rysem je schopnost vydělávat peníze, i když trhy klesají. Proto spravuje majetek v hodnotě více než 18 miliard dolarů. Co radí dnes? Založte si hedgeový fond. Šetřete peníze na věci, které nutně nepotřebujete k životu. Vytvoříte si základ, který se vám bude hodit, pokud budete bez příjmu. Druhou jeho radou je co největší diverzifikace. Protože některé lidi srazí krize na kolena, jiné vynese na trůn. Pokud jste investovali do obou oblastí, o peníze nikdy nepřijdete.
Slovo „hedged“ znamená v tomto kontextu „zajištěný“ (doslova „oplocený“) a účelem hedge fondů je investované bohatství zajistit proti tomu, aby ztratilo na hodnotě při poklesu či dokonce kolapsu trhu. Poplatky za správu hedge fondu jsou však vyšší než u klasického fondu a také transparentnost je nižší.
Michael Bloomberg (*1942)
Miliardář, jehož jméno nese i agentura mapující prakticky celý finanční svět. Michael patří k nejbohatším mužům světa, protože se umí při investicích rozhodovat správně. Neradí mu emoce, ale analýzy, průzkumy a vytříbený čich na příležitosti. V krizi však radí investorům zůstat klidnými. I jeho majetek se vlivem krize rozkolísal. No a samozřejmě, ani on není obrněn proti špatným zprávám. Umí je však efektivně zpracovat. Panika nikomu a ničemu nepomůže. Nemáte práci? „Zaměřte se na budování dovedností a znalostí, které vám na trhu přinesou přidanou hodnotu. Díky tomu časem přijdou i finance. Z paniky a stresu ještě nikdo nezbohatl,“ radí Bloomberg.
Warren Buffett (*1930)
Dobrá rada skutečně nad zlato přichází i od dlouhodobě nejúspěšnějšího investora a miliardáře Warrena Buffetta. „Zůstaňte skromní,“ radí. Kdo potřebuje málo, je mnohem bohatší než ten, kdo má velké nároky. To platí i v dobách krize. Sám je příkladem, že miliardy nevyhazuje za jachty, luxusní auta a okázalý styl života. Proto v době krize nemusí podléhat emocím a nemá závazky, které by ho táhly k zemi. Běžným lidem radí eliminovat pasiva, tedy věci, které vás stojí peníze a ušetřené finance správně investovat do oblastí s potenciálem růstu. To je recept, který aplikoval celoživotně. A vynesl mu majetek 84 miliard dolarů. Přitom stále žije v domě, který si koupil v roce 1956 za něco přes 31 tisíc dolarů.
Zdroj: sky.com. Náhledová fotografie: halayalex z Freepik