Podle mnoha doporučení se rodičům doporučuje, aby dětem před cestou sundali bundy.
Podle pediatra má svlékání dětí v autě své nevýhody:
„Pokud vezu dítě do školky a jedeme jen 5 minut, je lepší, když je dítě oblečené v bundě, protože pokud dítě oblékáme a svlékáme při otevřených dveřích, je svlečené dítě během několika minut dvakrát vystaveno chladu a může snadno nastydnout. Navíc se auto ani nestihne zahřát a dítě v něm sedí svlečené bez bundy,“ říká Jana Snopková, praktická lékařka pro děti a dorost.
Jiné je to, pokud cestujete delší trasu nebo máte před cestou dostatek času na přípravu. „Na delší cestu se samozřejmě svlékněte a pak raději dítě vhodně oblečte a zvolte několik vrstev. Ale bylo by v pořádku, kdyby rodiče dítě svlékli uvnitř již vyhřátého auta a rozhodně ne venku s otevřenými dveřmi,“ upozornila Snopková.
Výrobci dětských autosedaček striktně trvají na tom, aby dítě sedělo v autosedačce vždy bez bundy. Bezpečnostní pásy v dětských autosedačkách totiž při zkouškách a testování nepočítají s překážkou, jakou je silné oblečení. Pásy na kluzkých materiálech větrovek a softshellových bund velmi snadno sklouznou, uvolní se a při nehodě místo toho, aby tělo zadržely a udržely v bezpečné poloze, se uvolní a dítě z nich může v okamžiku nárazu vyletět. V případě i menšího nárazu nebo prudkého brzdění to může způsobit opravdu vážná zranění.
Silná vrstva zimního oblečení dětem zbytečně přidává na objemu. Rozhodně nepomůže, když pásy pevněji utáhnete. Bezpečnostní pravidlo říká, že maximální prostor mezi tělem dítěte a pásem by měl být takový, aby se do něj vešla dlaň. To však v zimním oblečení nebude možné.
V silné bundě je mezi tělem a pásy příliš mnoho místa, což znamená, že dítě z nich může snadno vyklouznout. Pokud byste chtěli pásy na bundě utáhnout, vytvoříte dítěti absolutní teplotní a pohybové nepohodlí. Nemluvě o tom, že i při pečlivém utažení zůstává v pásech vůle a při nárazu z nich dítě může snadno vyklouznout.
Pokud necháte dítě oblečené v bundě nebo kombinéze v autě na dlouhé cestě a zapnete topení, vyjde z auta v cíli cesty do chladu zpocené, což jen zvyšuje možnost prochladnutí, kterému se jako rodič chcete vyhnout. Navíc jí začne být špatně, bude se kroutit, plakat a vás jako řidiče to bude rozptylovat od soustředění na řízení.
I když se snažíte dítě co nejrychleji svléknout a dostat do autosedačky, je po určitou dobu vystaveno chladu, mrazu a často i sněhu. Kromě toho také chvíli trvá, než se v autě zahřeje, takže dítě nějakou dobu sedí ve studeném autě bez hřejivé vrstvy oblečení. „To je to nejhorší, co může rodič dítěti udělat. Jak už jsem zmínila, chlad na něj působí a může snadno nastydnout,“ zopakovala praktická lékařka pro děti a dorost Jana Snopková.
zdroj: Najmama.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Clker-Free-Vector-Images