Nejslavnější liliputí herci a jejich zajímavé osudy

Měli jste pocit, že herci malého vzrůstu mohou ve filmech mít jen nevýrazné štěky? A že život s výškovým hendikepem musí být neradostný a prázdný? Zde vám přinášíme osudy „malých velkých mužů“, jejichž život a filmová kariéra rozhodně nebyla nevýrazná, natož nudná.

Hádky s filmovými kolegy, skandální milostné vztahy, závislost na alkoholu či obvinění slavného režiséra ze znásilnění. To je jen zlomek toho, co zažili slavní trpasličí herci. Pojďme si představit ty nejznámější.

Nevděčný liliput!

Také jste netrpělivě čekali na revival kultovního seriálu Městečko Twin Peaks? Tak to si určitě vzpomenete na podivného trpaslíka v červeném obleku, s nímž se potkal agent Dale Cooper ve své snové realitě. Tohoto mužíka, jenž mluvil pozpátku a bravurně předváděl bizarní tanečky na jazzovou hudbu, ztvárnil herec Michael J. Anderson (65). A i když se tato seriálová postava pojmenovaná Muž z jiného světaobjevila pouze ve 4 dílech, fanoušky je považována za jednu z největších ikon tohoto Lynchova veledíla.

Jeho představitel Michael J. Anderson trpí genetickou vadou známou jako nemoc křehkých kostí. Lidem postiženým touto chorobou se často lámou kosti, a to i při nepřiměřeně nízké zátěži. Herce tak prý ani nenapadlo, že by se mohl živit předváděním ujetých tanečních kreací.

Ze začátku proto pracoval jako počítačový technik, který zajišťoval pozemní podporu pro vesmírné raketoplány NASA. Jeho život se obrátil o 360 stupňů, když ho na konci 90. let objevil výše zmíněný režisér David Lynch a role v Twin Peaks se stala průlomem v jeho kariéře. Lynch si Andersona oblíbil natolik, že ho obsadil i do svého nejznámějšího filmu Mullholand Drive, kde si trpaslík zahrál postavu normálního vzrůstu. V roce 2003 pak přišla nabídka na hlavní roli od HBO v seriálu Carnivale. V něm Anderson ztvárnil Samsona, manažera pojízdné freak show, které byly v USA 1. poloviny 20. století doslova fenoménem.

Místo vděku a přátelství se ale vztah režiséra s hercem ubíral jiným směrem. V roce 2016 Anderson na svém facebookovém profilu obvinil Lynche ze znásilnění vlastní dcery Jennifer, vraždy nejlepšího přítele a ponoukání Andersona ke spáchání sebevraždy! Samotný seriál označil za neskutečně nudnou záležitost, kde se jenom „baví lidi v místnostech“. Není proto divu, že v revivalové sérii Twin Peaks v roce 2017 se místo něj objevil jenom počítačově animovaný „strom“.

Přátelství na plátně neznamená přátelství v reálném životě!

Přátelské vztahy na place neprožíval ani jeho trpasličí herecký kolega Kenny Baker (1934–2016). Jako droid R2-D2 se v Lucasově hvězdné sáze Star Wars stal legendou. Společně se svým filmovým kolegou C–3PO, jehož ztvárnil Anthony Daniels, platili za vzor přátelství. Jen co ale zhasla kamera a herci se zbavili kostýmů, proměnili se v nesmiřitelné nepřátele. Baker Danielse označil za nesnesitelného a nepříjemného člověka, který se vyžívá v zesměšňování svých kolegů i fanoušků. Podle jeho slov spolu nikdy nevycházeli a urážky kvůli Bakerovu vzrůstu byly údajně na denním pořádku. Daniels se ke svému menšímu parťákovi prý choval jako ke kusu h****.

Útěchu hledal Baker v rodinném kruhu. V roce 1970 se oženil s Eileen, jež byla také trpasličího vzrůstu, a proto je zázrakem, že ani jedno z jejich dvou dětí touto genetickou vadou netrpí. Eileen zemřela v roce 1993, dlouhých 23 let před smrtí milovaného manžela. Po hercově skonu však vyšlo na povrch, že kromě manželských potomků má i nemanželského syna, kterého se mu podařilo před veřejností utajit. Údajně ale spolu byli v pravidelném kontaktu a jejich vztahy byly přátelské.

I trpasličí herci mají pohnuté osudy!

To další slavný trpasličí herec Verne Troyer (1969 -2018) měl na rozdíl od Bakera na ženy pekelnou smůlu. Představitel mini verze Dr. Zla – úhlavního nepřítele špiona Austina Powerse – zažil asi jedno z nejkratších manželství v historii. V roce 2004 proběhla médii zpráva o svatbě Troyera s modelkou Genevieve Gallen, den nato ale herec požádal o anulovaní sňatku. Podle jeho právníka se ze strany vykutálené manželky jednalo o manipulaci s úmyslem získat peníze. O pár let později se Troyer stal obětí dalšího skandálu – po internetu začalo kolovat video, na kterém souloží se svou tehdejší přítelkyní. Brzy vyšlo najevo, že video rozšířila sama aktérka – Ranae Schrider. Ta nahrávku nabídla stejnému muži, který stál i za podobným skandálem Paris Hilton.

Jeden z nejmenších lidí na světě – měřil pouhých 81 cm – na ženy zanevřel a věnoval se své kariéře. „Chci všem dokázat, že si svůj dětský sen – stát se filmovou hvězdou, můžete splnit, i když trpíte vzácným genetickým onemocněním, kvůli němuž vám nerostou kosti ani vlasy,“ prohlásil mužík, který byl pro film objeven hercem Mikem Myersem.

Při konkurzu na roli Mini-Me ho totiž tak uchvátil, že si slavný herec vymínil přepsání scénáře a tvůrci tak dali této postavě mnohem větší prostor. Později se Troyer objevil i v prvním díle ságy o mladém čarodějovi Harrym Potterovi, kde si zahrál skřeta Griphooka z Gringottovy kouzelnické banky. Hlas postavě ale propůjčil jiný známý trpaslík Warwick Davis, který v sedmém pokračování přebral Troyerovu roli úplně.

V roce 2018 Troyer zemřel bezdětný v pouhých 49 letech. Dohnala ho dlouhodobá těžká závislost na alkoholu. Oficiálně je jeho smrt vedena jako sebevražda způsobená alkoholem.

Trpasličí herci drží spolu!

Zmiňovaný Warwick Davis (48) „podědil“ i další osudovou roli po trpasličím herci, konkrétně představiteli R2-D2 Kennym Bakerovi ze Star Wars. S jeho slavným předchůdcem se původně počítalo i na stěžejní roli skauta Ewoků Wicketa W. Warricka, jelikož však onemocněl, musel být vypsán konkurz. Tvůrce tehdy jedenáctiletý Davis nadchnul a stal se tak právoplatným členem Star Wars rodiny. Od té doby se Warwick Davis objevil v každém dalším díle hvězdné ságy. A i přes to, že jeho role nejsou kdovíjak světové, pomáhají dokreslovat život v univerzu Hvězdných válek.

Další filmové příležitosti pak na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve fantasy filmu Willow si střihl dokonce hlavní roli, a stejně tak v sérii hororových komedií Leprechaun. Nepřehlédnutelná byla jeho role profesora magických formulí a ředitele Havraspáru Filia Kratiknota Harryho Pottera. Pozornému divákovi určitě neuniklo, že tato postava prodělala během filmů pozoruhodný vývoj. V prvním díle byl totiž představen jako starý kouzelník s mohutnými licousy, od třetího se setkáváme s podstatně mladším mágem, který je dirigentem školního sboru, má knír a ulízanou patku. Původně se o Kratiknota jednat nemělo, od čtvrtého filmu byly ale obě identity sloučeny do jedné. Pod maskou byl v obou případech právě Warwick Davis.

Herec, za jehož malý vzrůst může, na rozdíl od většiny liliputů, velmi vzácné onemocnění – spondyloepiphyseal dysplasia congenita, si je moc dobře vědom, že filmový svět má tendenci škatulkovat a odsuzovat tak liliputy k poměrně striktně vymezeným rolím. Z toho důvodu založil v roce 1995 agenturu Willow Management, která zastupuje většinu herců menších než 152 cm.

Pozor na předsudky!

Stejnou zkušenost s diskriminací liliputů ve filmu zažil i nejznámější trpasličí herec současnosti Peter Dinklage (49). Než se stal hvězdou seriálu HBO Hra o trůny, se musel roky potýkat s tím, že Hollywood dlouho neuměl (nebo nechtěl?) pracovat s herci malého vzrůstu jako s plnohodnotnými herci. Dinklage se s tím ale nikdy nesmířil a dělal vše tak, aby jeho kariéra neskončila podobně. Nebál se odmítání rolí a zdlouhavých vyjednávání s tvůrci.

Je ale patrné, že snaha přinesla plody – Tyrion Lannister je totiž jednou z nejzajímavějších a nejbarvitějších postav současné seriálové scény. Dinklageovi se podařilo zhmotnit postavu, jejíž hloubku by mu mohl jakýkoliv herec závidět. Ztvárnění vnitřně rozpolceného šlechtice mu navíc vyneslo již 3 sošky Emmy za nejlepší mužský herecký výkon v dramatickém seriálu ve vedlejší roli. Očekává se, že podobně se akademie rozhodne i v následujícím roce, kdy se celý příběh bitvy o Západozemí uzavře 8. sérií.

Při přebírání cen jistě neopomene poděkovat herci Stevu Buscemimu, kterému Dinklage vděčí za mnohé. V momentě, kdy žádný z profesionálních agentů neměl zájem o liliputího herce, Buscemi Dinklage představitel režiséru Alexandru Rockwellovi a pomohl mu tak získat průlomovou roli ve filmu Přednosta. Od té doby se s ním můžeme na stříbrném plátně potkávat pravidelně.

V nejbližší době se na něj můžeme těšit i v superhrdinských filmech od Marvelu.

I přes to, že se z něj stala sledovaná filmová osobnost, o jeho soukromí toho moc nevíme – Dinklage je ženatý a má potomky, nicméně páru se stále daří jejich identitu tajit. Vzhledem k hercově minulosti se pravděpodobně jedná o snahu své děti uchránit před nebezpečím stigmatizace kvůli jejich vzrůstu, se kterou sám celý život bojoval.

Bojovat proti předsudkům, že trpaslíci nemohou žít plnohodnotný život, se rozhodla sedmičlenná liliputí rodina Johnstonových. Ti se v pořadu Malý život na venkově (Little Life on the Prairie), který bude mít 10. prosince premiéru na kanálu TLC, rozhodli všem dokázat, že jejich slasti a strasti jsou stejně velké jako ty naše.

Titulní obrázek: Dropbox.com, zdroj: TLC