Německé Kalimandžáro: Největší útvar svého druhu na planetě 3 hodiny od našich hranic

Městečko Heringen ve středním Německu je domovem opravdu obrovské kupy chloridu sodného. Jedná se o nejvyšší solnou horu světa. Dostala pojmenování Monte Kali.

Kořeny Monte Kali sahají do roku 1976, kdy se v dolech v okolí města Hessen začala těžit draselná sůl. Potaš, tedy technický uhličitan draselný, se tehdy využívala k výrobě mýdel či skla, dnes jde o důležitou složku některých hnojiv, syntetické pryže a dokonce i léků. Není divu, že se její těžba v posledních desetiletích zintenzivnila.

Problém s tažením potaše je ten, že při něm vzniká mnoho vedlejšího produktu. Konkrétně chloridu sodného, ​​který je třeba někde uskladnit. Těžební společnost tak začala veškerou sůl vyvážet na skládku pár kilometrů od Heringenu a v průběhu času se zde nahromadila opravdu velká spousta. Tak velká, že jí dokonce dali jméno Monte Kali (z německého slova Kalisalz, tedy potaš). Místní jí přezdívají „Kalimandžáro“.

V roce 2017 měla výšku 530 metrů nad mořem a měla rozlohu přes 100 hektarů. Nazvat ji umělou horou tedy není přehnané. Z Heringenu je nepřehlédnutelná a je vidět i z nedaleké dálnice. Není divu, že se stala turistickou atrakcí. Kdysi se dokonce za výstup na vrchol dalo zaplatit v rámci prohlídky a pěší výstup na 23hektarovou plošinu na vrcholu trval asi 15 minut. Svrchu byl nádherný výhled, dnes je ovšem Monte Kali pro veřejnost nepřístupná.

Těžko odhadnout, z jakého množství soli vrch sestává. Odhaduje se, že se jedná o přibližně 236 milionů tun. Monte Kali pokrývá plochu 114 fotbalových hřišť a má hmotnost jako 23 600 Eiffelových věží. Navíc každou hodinu zde dopravníkovým pásem o délce 1,5 kilometru navezou dalších tisíc tun soli. To je asi 7,2 milionu tun ročně.

Existence obrovské hromady chloridu sodného samozřejmě vyvolává environmentální otázky. Voda v nedaleké řece Werra je stále slanější stejně jako spodní voda v regionu. V okolí Heringenu kdysi žilo 60 až 100 druhů bezobratlých. Dnes zbyly jen tři. Těžební průmysl zde však poskytuje tisíce pracovních míst a problémy životního prostředí jdou stranou. Firma má navíc licenci na těžbu do roku 2060 a v roce 2020 dokonce získala povolení k rozšíření Monte Kali o dalších 25 hektarů. A to je Kalimandžáro jen jedním z mnoha podobných vrchů v oblasti, která dostala přezdívku „země bílých hor“.

Zdroj: heringen.de, magazin.pluska.sk. Náhledová fotografie: Photo by CEphoto, Uwe Aranas or alternatively © CEphoto, Uwe Aranas, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34871829