Bílý ocet jako přírodní odstraňovač skvrn? Na tyto věci ho nikdy nepoužívejte!

Jistě jste někdy v rámci domácích úspor či snahy o šetrnost k přírodě použili bílý lihový ocet na odstranění skvrn nebo čištění povrchů. Věděli jste ale, že i tato surovina může závažně poškodit některé vaše spotřebiče? A které to jsou? Další řádky vám prozradí, jak ocet správně používat a kde si naopak dávat pozor!

Hlavní složkou octa, která stojí za jeho čisticími schopnostmi, je kyselina octová. Ocet se navíc v dnešní době standardně přidává i do běžně dostupných čisticích prostředků, které je možné si zakoupit v každé drogerii, a spotřebitel pak nabývá pocitu, že může použít neředěný lihový ocet, ušetřit pár korun a výsledky budou stejné. Opak je však pravdou. Koncentrace kyseliny octové v neředěném octu je tak vysoká, že na některé povrchy může mít i korozivní účinky! A rzi se opravdu už jen tak nezbavíte. Na jaké spotřebiče tedy ocet nikdy nepoužívat?

1) Myčka na nádobí

Přidání octa do myčky na nádobí a zapnutí mycího programu váš spotřebič skutečně nezbaví vodního kamene, ani přetrvávajícího zápachu, dokonce vám v tomto případě nepomůže ani s tím, aby se vaše skleničky zářivě leskly. Pečujte o své spotřebiče s láskou a do myčky používejte přímo určené mycí prostředky, které si se všemi neduhy vzniklými při provozu hravě poradí.

2) Elektronické obrazovky

Zatímco ocet ředěný vodou může mít skvělé leštící účinky na okna nebo sklíčka u brýlí, nikdy ho nepoužívejte na leštění obrazovek od televizorů, počítačů, notebooků, tabletů nebo mobilních telefonů! Ocet může ovlivnit citlivost dotykových obrazovek a dokonce i snížit jejich antireflexní schopnosti.

3) Podlahy z přírodních materiálů

I když je ocet nezbytný pro úklid domu, na podlahy jej raději nepoužívejte. Zvláště na ty vyráběné z přírodních materiálů, jako jsou dřevěné parkety a kamenné podlahy z mramoru nebo žuly. U dřevěných podlah může dojít k rozpuštění ochranné povrchové vrstvy, podlaha se následkem toho může zdát matná a mohou se na ní snadno tvořit fleky a škrábance. Kamenné povrchy dělá ocet poréznější a tím pádem náchylnější k zachycování nečistot.

4) Nože a kuchyňské nádobí

Držte ocet dál od kuchyňského náčiní z nerezové oceli, zvláště pak od ostrých nožů. Ocet může ostří otupit a poškodit jejich povrch. Další povrchy, které byste v kuchyni neměli ošetřovat octem, jsou hliník a měď. U kuchyňského nádobí se raději držte běžného postupu mytí s použitím teplé vody a mycího prostředku k tomu určenému.

Zdroj: santeplusmag.com, consumerreports.org / Náhledová fotografie: Pexels