Odborníci prozradili, které potraviny můžete skladovat v mrazáku

Britská společnost Ocado zaznamenala prudký nárůst prodeje mražených výrobků. „Zákazníci chtějí méně plýtvat výrobky, které déle vydrží, a ty mražené jim vyhovují,“ uvedla manažerka Helen Munroová. Zájem je nejen o dezerty, ale také o ovoce, sýry, brambory a další základní potraviny. Pokud jste to právě trochu přehnali s nákupy a v lednici nebo ve spíži se vám nahromadilo mnoho potravin, které je třeba nutně spotřebovat, zkuste je všechny zamrazit a zachránit. Zde je několik tipů na potraviny, které můžete tímto způsobem uložit a později bez obav sníst.

HUBY

Není nic horšího než staré slizké houby. Stačí je však nakrájet na plátky, podusit nebo uvařit, vychladit a pak je dát do nádoby tupperware a zmrazit. Později je můžete použít do omáček nebo polévek. Pokud je chcete rozmrazit, uvařte je zmražené nebo je rozmrazte v lednici. Tím zabráníte jejich zvodnatění.

JOGURT

Mražené jogurty jsou oblíbené zejména ve Spojených státech, ale proč by nemohly být i u nás? Pokud se blíží datum spotřeby a nemůžete je sníst, dejte je do mrazáku a pak je podávejte jako rychlý dezert. Budou mnohem zdravější alternativou zmrzliny. Můžete je zmrazit rovnou zabalené nebo je nalít do formiček na lízátka. Jezte je rovnou z mrazáku nebo je vyšlehejte s ovocem a mlékem na krémové smoothie.

TĚSTOVINY

Pokud uvaříte příliš mnoho těstovin, můžete je také zmrazit. Ideální je vařit je al dente, aby se nerozvařily. Po zmrazení a opětovném ohřátí budou stále chutné. V mrazáku můžete skladovat jakékoli těstoviny, včetně boloňských špaget s omáčkou, uvádí Mail Online. Stačí je poté zcela rozmrazit v lednici.

CITRONY A LIMETKY

Za citrusové plody platíme dost na to, abychom jimi plýtvali. Pokud chcete ovoce připravit k pečení, jednoduše ho přikryjte potravinovou fólií a zmrazte. Pokud rádi používáte nastrouhanou kůru, dejte ji do mrazáku také. Pokud si však chcete citrony vychutnat s ginem a tonikem, pak je nakrájejte na plátky a zmrazte je jednotlivě. Krásné je, že je ani nemusíte rozmrazovat a rovnou je vložíte do nápoje.

VEJCE

Před vložením do mrazáku musíte rozklepnout vejce, vyšlehat bílky a žloutky a pak je nalít do zásobníku na kostky ledu. V případě potřeby je lze později snadno rozmrazit.

RÝŽE

Rýže by se obecně neměla ohřívat. Pokud jste jí však připravili příliš mnoho, lze ji snadno zmrazit v uzavíratelných sáčcích a znovu použít. Je to také levná alternativa večeře pro ty, kteří chtějí ušetřit.

VÍNO

Zmrazit lze nejen potraviny, ale i nápoje. Otevřená láhev vína uložená v lednici dodá nápoji octovou příchuť. Tomu můžete zabránit, pokud ji zmrazíte ve vaničce na kostky ledu. Pak ji můžete snadno rozmrazit vhozením několika kostek do sklenice.

OŘECHY

Tyto zdravé svačinky můžete zmrazit a vydrží vám mnohem déle. Semínkům a ořechům se daří i v chladnějším podnebí a zůstanou čerstvé a plné chuti. Zmrazte je v sáčku na zip, aby si zachovaly správnou vlhkost. To můžete udělat i v případě, že mají skořápku. Pokud dostanete chuť na teplé ořechy, stačí je rozmrazit na pánvi.

MLÉKO

Nejlepší způsob, jak zmrazit mléko, je nalít ho do zásobníku na kostky ledu. Pokud chcete zmrazit celou láhev nebo karton, měli byste z něj trochu odlít, protože se při mražení roztáhne. Mléko rozmrazte v lednici a občas s ním jemně zatřeste, aby se voda a tuk opět promíchaly.

BANÁNY

Tyto plody lze snadno zmrazit se slupkou nebo bez ní a jsou nejlepší, když jsou zralé a mají hnědé skvrny. Rozmrazujte je v mikrovlnné troubě se slupkou. Budou trochu kašovité, což je skvělé pro pečení banánových koláčů nebo muffinů. Můžete je také rozmixovat s mlékem nebo jogurtem a připravit z nich smoothie.

zdroj: Dailmail.co.uk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Alexas_Fotos