Páření želv je čilou společenskou zábavou. A velmi hlasitou. Přesvědčte se nejen v pražské zoo

Poprvé od loňského října se koncem května do svého venkovního výběhu vrátily velké želvy. Návštěvníci Zoo Praha tak konečně mohou tyto oblíbené plazy pozorovat i v době, kdy je jejich vnitřní expozice v Pavilonu velkých želv pro veřejnost stále uzavřena. Želví skupina se podle chovatelů z otevření travnatého výběhu velmi raduje a je možné ji nyní sledovat při prvních jarních pokusech o páření.

Podle informací Lucie Dosedělové ze Zoo Praha návštěvníci uvidí velké želvy v jejich vnitřním i venkovním výběhu až do konce září. Samy se rozhodují, zda se půjdou přes den napást a kdy se vrátí přenocovat do vnitřní části pavilonu.

Teplota těla podle okolí

„Želvy jsou ektotermní živočichové a získávají teplo z vnějších zdrojů,“ popisuje kurátor plazů Petr Velenský.

Ektotermní neboli studenokrevní živočichové mají tělesnou teplotu závislou na teplotě okolí, tzn. teplota těla odpovídá teplotě okolního prostředí. Aktivita těchto organismů roste se zvyšující se teplotou, avšak jen do určité míry. Do této skupiny patří většina živočichů.“ (kdf.mmf.cz)

„Vyčkávali jsme tedy, až nám počasí opravdu dovolí je pustit ven. Ihned se rozběhly po trávníku a nevěděly co dřív, jestli se pustit do šťavnatého travního porostu nebo dát najevo radost ze života námluvami. U rozběhu jde samozřejmě o nadsázku, spíš se valí jako malé tanky, ale rychlost a zejména razance jejich pohybu může být pro laika překvapivá.“

Konečně setkání

Během zimních měsíců byla skupina ve vnitřních prostorách oddělena a želví samci se se samicemi a mladými samci potkali znovu až právě nyní venku.

Páření jako společenská událost

„Želvy nesledují chováním, které vypadá jako páření nebo pokusy o ně, pouze reprodukci. Je to pro ně spíše sociální akt. Jsou to společenští tvorové, dávají tím najevo svou náklonnost a velmi k sobě v tomto směru lnou,“ upřesňuje chování želv při námluvách kurátor Velenský.

„Sociální akt, (…), je pak souhrnem gest aktů či jednání, jež na sebe navzájem reagují, a které lze nějakým způsobem sloučit do jednoho smysluplného celku.“ (is.muni.cz)

Návrat do travnatého výběhu podle slov chovatelů vzbudilo v želví skupině velkou radost a svou vzájemnou náklonnost dávají v těchto dnech hlasitě najevo pokusy o páření.

Pavilon želv a výlety ven

Pavilon velkých želv obývají želvy obrovské, santacruzská a pinzónská. Ne všechny z dvanáctičlenné skupiny ovšem láká pobyt na slunci.

„Samice se jdou ven pouze napást a opět se vrací dovnitř, stejně tak i dva mladí samci želvy obrovské,“ popisuje vrchní chovatelka velkých želv Nataša Velenská. „A ještě je tu náš Antonio, samec želvy sloní pinzónské. Z toho se přes léto stává vládce pavilonu a užívá si, že jej má přes den pouze pro sebe. Ven chodí opravdu jen minimálně.“

Zdroj: https://www.zoopraha.cz. Náhledová fotografie: Gettyimages